BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


Bildiğiniz üzere Microsoft firması bugüne kadar geliştirdiği işletim sistemlerinde, kullanıcılar için kolaylık sağlaması amacı ile GUI (Graphical User Interface) ön planda tutulmaktaydı. Böylece kullanıcılarına kolay kullanım imkânı sağlamaktaydı. Fakat MS Server işletim sistemi ailesinde bazen sistemin derinliklerine inmek gerekliydi ve bu işlemler ms-dos ekranından tam anlamı ile yapılandırılamamaktaydı. Ancak Unix, Linux gibi işletim sistemleri daha çok CLI (Command Line Interface) kullanmaktaydı ve bu yüzden sistem yöneticileri sistemin iç noktalarına kadar girebilmekte kararlı uygulamalar çalıştırabilmektelerdi. Microsoft da Powershell yazılımını geliştirdi, artık Microsoft Sistem mühendisleri, sistem yazılımcıları da özgür bir şekilde Microsoft Server ve Clientlar’da sistemin uç noktalarına kadar gezinebilecek ve kararlı sistemler oluşturabilecekler. Peki, nasıl tabi ki POWERSHELL…

Powershell, sistem yöneticileri ve uzman kullanıcılar için tasarlanmış komut satırı bazında bir kodlama dilidir. .NET Framework kütüphanesini destekler, Powershell Kullanıcılar için windows’da çalışır durumda olan uygulamaların yönetimini ve denetlemelerini otomatize etmesine yardımcı olur. Powershell zengin ve geliştirilmiş kodlama diline sahiptir. Zaten .NET framework kullandığından .NET komutları da Powershell de kullanılabilir. Hatta küçük çaplı programlar ile uygulamalar geliştirilebilir. Tutarlı ve kararlı çalışan ms-dos a göre daha zengin içerikli bir tasarımdır, GUI ile yapılacak işlemleri birkaç komut ile daha kısa zamanda gerçekleştirmemize olanak sağlar. 

Powershell .NET kütüphanesi kullanmasının yanında bu kütüphaneden faydalanarak script (betik) yazılabilmesi sistemi yönetmek adına büyük rahatlık sağlar.

Powershell Windows Server 2008 ve Windows 7 de default olarak gelmektedir. Windows XP SP2 , Windows Vista , Windows 2003 SP 1 ‘de kullanılabilmektedir. İşletim sistemine göre versiyonları download etmek için  linki  tıklamanız yeterli olacaktır.

PowerShell Kullanımı

Powershell’de komutlar yukarıda ‘da bahsettiğimiz gibi .NET komutları ile benzerlik gösterir hatta aynıdır diyebiliriz.
Powershell ekranına erişmek için Windows 7′de Başlat à Tüm programlar à Donatılar à Windows Powershell’e tıklamanız yeterli olacaktır. Yada Çalıştır’a Powershell.exe yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza aşağıda Şekil 1′de görüntülenen mavi ekran gelecektir. 

PowerShell Komutları

Bilgisayarımıza herhangi bir girdi eklemek için set komutu kullanılır.
Örnek olarak Get komutunu kullanarak bilgisayarımızdaki Process’leri görelim.


Powershell’de bir çok komutla işlem yapılabilmektedir. Bunların hepsini bu makaleye sığdırmak imkânsız. Sistem yönetiminden tutun da bilgisayarın ciğerlerine kadar işlem yapmak mümkün nede olsa .NET tabanlı bazı komutlar ile işlemler gerçekleştirelim. Cmdlet, Alias gibi bazı komutlar kullanılarak çeşitli işlemler gerçekleştirilebilir. Bu komutları aslında birer kategori olarak düşünmeliyiz çünkü kendi iç yapıların da yüzlerce komut barındırırlar. Öncelikle bu komutlara açıklama getirmek gerekir.
Cmdlet : Bilgisayarı komut satırından yönetmemizi sağlar. Örneğin, kayıt defteri, veri depolarına ve dosya sistemine kolay erişim imkanı sağlar. Windows sistem yönetim araçları, olay günlükleri, hizmetler ve işlemleri gerçekleştirmek için129 standart cmdlet komutu vardır.
Alias (takma ad) : Powershell ekranında sürekli kullandığınız bir komut için kısaltma uygulayabilirsiniz örneğin silme işlemi gerçekleştireceksiniz remove item yerine bunu Alias ile ri olarak kullanabilmektesiniz. Aşağıda Alias ile kullanılan örnekler görüntülenmektedir.
Yukarıda da bahsi geçen set komutu ile yeni bir alias tanımlayabiliriz. Yani kullanmak istediğimiz bir komuta takma ad verebilir ve o komutu verdiğimiz set parametresi ile tanımladığımız takma ad ile çağırabiliriz. Örneğin get-process ‘i ba olarak tanımlayalım komutu “Set-alias ba Get-process”
Komut olarak “get-alias” veya sadece “alias” yazmanız yeterli olacaktır.

PowerShell Yardım Komutu


Herhangi bir komut ile ilgili olarak yardım almak istiyorsanız. “Help” komutu veya “Get-help” demeniz yeterli olacaktır, yardım için gerekli ekran görüntülenecektir.
İşlem yaptığınız bir komutun diğer komutları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız “Help” komutu işinizi görecektir. Service hakkında bilgi almak istiyorsunuz veya service için kullanacağınız diğer komutları görüntülemek istiyorsunuz bunun için “Get-help service” demeniz yeterli olacaktır.

PowerShell Bazı Kodlar Şöyledir:

1- Windows Kayıt Defteri içinde dosya sistemi yapısında dolaşma - cd hkcu:
2- En fazla belleği kullanan 5 uygulamayı bulma  - ps | sort –p ws | select –last 5
3- Servisleri yönetme ( Durdurma ve tekrar başlatma Örn: >Windpdate) - Restart-Service WUAUSERV
4- Bir klasörün içindeki bütün öğeleri listeleme - Get-ChildItem – Force
5- Bir dizinin içeriğini alt dizinlerinin içerikleriyle beraber listeleme - Get-ChildItem –Force c:\KlasörYolu –Recurse
6- Bir klasörü içeriği ile beraber onay gerekmeden silme - Remove-Item C:\DosyaYolu –Recurse
7- Bilgisayarı yeniden başlatma - (Get-WmiObject -Class Win32_OperatingSystem -ComputerName .).Win32Shutdown(2)
8- Bilgisayar modeli hakkında bilgi alma - Get-WmiObject -Class Win32_ComputerSystem
9- BIOS hakkında bilgi alma - Get-WmiObject -Class Win32_BIOS -ComputerName Bilgisayar Adı
10- Bilgisayarda yüklü hotfix’leri listeleme (QFE’ler [Quick Fix Engineering]  ve güncelleştirmeler) 
Get-WmiObject -Class Win32_QuickFixEngineering -ComputerName BilgisayarAdıBizi Takip Edin
Pinterest Facebook Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın.Yorum Gönder Blogger

 
Top