BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


1. SİPARİŞ

İşletmelerin satış öncesi sipariş işlemlerini bilgisayarda takip edebilmesine imkan tanıyan bir program modülüdür. Siparişler fişler vasıtasıyla sisteme bu bölümden kaydedilir.

1.1. Sipariş Modülüne Giriş

Sipariş modülüne giriş yapabilmek için;ETASQL programı ana menüsünden “Sipariş” modülü seçilir.

         Modüle giriş yapıldığında yukarıdaki sipariş modülüne ait ana menü ekranı karşınıza gelecektir. Sipariş modülünde aşağıdaki bölümler yer almaktadır.

1.2. Sipariş Fişleri Saha Tanımlama


İlk önce Siparişin hangi fişlerini kullanacaksa o fiş tiplerinin saha boylarını tanımlanır. Saha boyları, sipariş modülünden Servis, Sabit Tanımlar, Saha Tanımları seçilerek tanımlanır. Ekrana Fiş Tipleri geldiğinde saha boyları tanımlanacak fiş tipi seçilir.

Burada istenilen sahalar onaylanılır, özellikle 49 numaralı Teslimat Takip No sahası mutlaka seçilmeli, hatta bu saha seçildikten sonra en üst satıra taşınmalıdır. Bunu en üste taşımak için En Üste Taşı ikonu tıklanır daha sonra F2-Kaydet seçilerek kayıt edilir. Aynı işlemler diğer fişler seçilerek yapılır ve saha tanımlamaları yapılmış olur.


1.3. Sipariş İşlemleri
Sipariş modülünde; yeni sipariş açabilme, eski sipariş üzerinde değişiklik yapabilme, siparişleri irsaliyeye ya da faturaya dönüştürebilme işlemleri yapılabilmektedir.

1.3.1. Yeni Sipariş Açma İşlemleri


Yeni sipariş bölümüne girildiğinde aşağıdaki sipariş fiş tipi seçimiekranı karşınıza çıkacaktır. Bu ekrandan işlem yapılacak fiş seçilir ve yeni sipariş formuna ulaşılır.


Yeni Sipariş seçildikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.


Satış Açma seçilir, karşınıza gelen ekran fatura ve irsaliye ekranına benzerdir.Satış Açma fişi seçildikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda “Cari Kod”, “Stok Bilgileri” girildikten sonra F2 tuşuna basılır ve aşağıdaki “Ödeme Planını kaydetmek istiyor musunuz?” uyarı mesajı ile karşılaşılır.


                 Yukarıdaki uyarı mesajına “Evet” denildiğinde aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.


Bu ekranda ödeme bilgilerini, peşinat tutarını, taksit sayısını girdikten sonra “F3 İşlem” butonuna basılır.


F3 İşlem butonuna basıldıktan sonra oranlar, taksit tutarları ve vade tarihleri otomatik olarak ekrana gelir. “F2 Tamam” butonuna basıldığında ise aşağıdaki “Ekrandaki bilgiyi kayıt ediyorum, emin misiniz?” uyarı mesajı karşınıza çıkacaktır.


Gelen bu mesaja “EVET” denildiğinde sipariş açma kartınız kaydedilmiş olacaktır.1.3.2. Sipariş Kapama İşlemleri

        Satış Açma işleminden sonra sipariş kesinleştiğinde Yeni Sipariş’ten, Satış Kapama seçilir.


Aşağıdaki ekranda, ilk önce hangi firmanın siparişleri kapatılacaksa mutlaka Cari Kod kısmından o firma çağrılmalıdır.


Daha sonra kalemler bölümünde bulunan Teslimat Takip No seçilir. Karşınıza o firmanın açılan Sipariş Kalemleri gelecektir.


         Bu ekranda, kesinleşen kalem veya kalemler seçilip Kayıt-Seçim tuşuyla onaylanır.Yukarıdaki ekrana fiş bilgileri otomatik olarak gelecektir. F2-Kayıt tuşuna basılarak kayıt edilir. İstenirse, bu ekrandan miktar değiştirilebilir.


1.3.3. İrsaliyelendirme

İrsaliye, malı bir yerden başka bir yere sevk ederken kullanılan ve mal teslimini gösteren resmi belgedir. Bu bölümde sipariş fişlerinin tekli ve toplu olarak irsaliyeye dönüştürülmesi yapılmaktadır.

1.3.3.1. Tekli İrsaliyelendirme


İrsaliyeleşmemiş birden fazla sipariş kapama fişinin ayrı ayrı irsaliyeleştirilmesi için bu bölüm kullanılmaktadır. Sipariş kapama fişleri için gerekli seçenekler seçilir ve F2 butonuna basıldıktan sonra irsaliyelendirme işlemi başlatılır.Sipariş bölümünden Tekli İrsaliye seçeneği seçilir ve aşağıdaki ekran karşınıza gelir.


Bu ekranda irsaliyelendirilmek istenen sipariş fişlerine ait bilgiler Değer kısmında seçilir. Bu bölümde dikkat edilecek noktalar Sipariş Belirleme, Sipariş Onaylama ve İrsaliye Tarihi kısımlarıdır. Ekranda görüldüğü gibi olmalıdır. Bu işlemler yapıldıktan sonra F2-İşlem butonuna basılır ve aşağıdaki ekranla karşılaşılar.


Bu ekrandan irsaliyelendirilmek istenen sipariş fişi seçilir. Seçim için  butonu kullanılır. Mousenin sağ tuşuna basıldığında yukarıda seçenekler karşınıza gelecektir. İstediğiniz sipariş fişi üzerinde Seçim yapıldıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.


Bu ekranda F2-Tamam seçeneği seçildiğinde aşağıdaki ekranda irsaliye karşınıza gelecektir.


F2-Kayıt seçeneği seçildiğinde “Ekrandaki bilgiyi kayıt ediyorum, emin misiniz?” sorusuna “Evet” seçeneği ile onay verilir ve aşağıdaki uyarı mesajı karşınıza çıkar.


Sipariş_PDF İndir

Bizi Takip Edin
Pinterest Facebook Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın.Yorum Gönder Blogger

 
Top