BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


ŞİFRE KIRMA TEKNİKLERİ BÖLÜM 1

       Sisteme sızmak isteyen hackerler,varsayılan şifrelerle ya da olası muhtemel şifrelerle sonuca varamazsa o zaman şifre kırma yöntemlerine başvuracaktır.Tabi öncelikle şifre dosyasını ele geçirmesi gerekir bu bıraz zordur.Bu dosyayı ele geçirmeyi bildiğinizi varsayarak şifre kırma yöntemlerini anlatayım.

    Genel olarak şifre kırmak için kullanılan 3 yöntem vardır;
  1. Sözlük Tabanlı Yöntem,
  2. Zorlama Yöntemi,
  3. Hibrit Yöntemi(kırma),
       Şimdi bunları tek tek ele alalım;

     1- Sözlük Tabanlı Şifre Kırma Yöntemi

      Bu yöntemin esası sözlük formatına uygun olarak yazılmış bir dosyaya saklanarak,bununla şifreleri kırmaya dayanır.Bir çok insan sözlüklerde bulunan kelimeleri kullanır ve bu işlem işe yarar.Bu yöntem genellikle şifreleri sırasıyla denemeye yarayan bir "script"ile kullanılır.

       Script dosyası şifreleri tek tek dener ve doğru şifreye ulaşmaya çalışır.Web üzerinde bu işlem kullanıldığında her işlem 10-15 saniye sürer.Oysa lokal olarak çalışan bir makinede(bilgisayarda) işlem çabucak biter.Bu yöntem şifre kırmada atılan ilk adımdır,ancak etkili değildir.Çünkü sisteme defalarca girmeye çalışan ve her defasında başarısız oması nedeni ile bir hacker'ın saldırısı sistem yöneticileri tarafından rahatlıkla ve çok kolay farkedilir.

       İnternet üzerinden rastgele kelime üreten ve bunları bir sözlük haline getirerek kullanılmasını sağlayan bir çok program vardır.Googlede arama ile çok kolay bulunur.

       2- Zorlamayla Şifre Kırma Yöntemi

        Bruteforce olarak da bilinen bu yöntem şifrelerin tahmini için karakterlerin her türlü kombinasyonu denenir.Genellikle alfanümerik karakterler (az ve 09) ile başlar ve özel karakterle (@,!,?,$,vs gibi) devam eder.Bu yöntemde mesela aa ile başlanır ab,ac,ad gibi devam edilir.Daha sonra aaa,aac şeklinde gider.
       Bu yöntemle şifre kırmak bazen aylar bazen yıllar,bazende saniyeler içinde çözülür,bu yöntem her hackerin kullanması zorunda olduğu ve zor olması nedeni ile başarısız olarak biten,bu işlemin şifrenin zorluğunu düşündüğünüzde süresi zamanla uzar ve çoğu kişi vazgeçer.

       3- Hibrit(Kırma) Yöntemi

      Hibrit yöntemi yukarıda anlatılmış olan yöntemlerin birleşmesinden oluşur.Sözlük tabanlı şifre kırma yöntemi hızlı ama etkisiz,zorlama ile şifre kırma yöntemi ise zor ve yavaş ama etkilidir.

      Hibrit yöntemde sözlükteki şifrelerle zorlama tekniği ile yeni karakterler eklenir ve şifre kırılmaya başlanır.
Örneğin sözlük listesinde ki bir şifre "adam" ise zorlama tekniği ile bu "adam1" veya "adam2" gibi eklemeler yapar.

      4- Gelişen Teknoloji ve Hayal Gücü
     
     Şifre kırma diğer hackerlik dallarının belli başlı bir sanattır.Şifre kırmayı benimsemiş ve bu işe yatkın olan hackerler kesinlikle yukarıda anlatmış olduğum tekniklerle yetinmez ve Analitik zekalarının onlara verdiği bilgi nimetlerden de yararlanırlar.
     
      Şifre kırma sanatı her ne kadar doğuştan gelmese de kişinin beceri,hayal gücünün sistematik zeka isteyen bir iştir.Kolay bir iş olmasa da uğraşmak ve beyin yormakla başaramadığınız iş kalmaz.

      Günümüzde hackerler şifreleri kırmaktan ziyade çeşitli manevralar ve tekniklerle atlatmaya çalışırlar,buna en basit ve etkili bir örnek SQL Enjeksiyon metodudur.Bu methot belirlenmiş bir altyapıya sahip olmasına rağmen belli bir seviyeden sonra hackerin pratik zekasına ve beceri,hayal gücüne kalmıştır.Bunun gibi tekniklerin yanında gelişmiş programlama teknolojilerinin getirdiği bir çok şifre kırma programlarında hackerlerin işini epeyce kolaylaştırmıştır.

       Ayrıca hackerler saldırı ve hackleme yöntemlerinin yanı sıra keylogger ve trojen kullanarak işlemlerini yaparlar.Öncelikle hacker olmanız için birden fazla programlama dili bilmeniz ve beceri hayal gücünüz yüksek olması gerekir.
     

Bizi Takip Edin
Pinterest Facebook Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın.Yorum Gönder Blogger

 
Top