BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

1-  PhotoShop:
    Photoshop'un grafik tasarım ve resim düzenleme konusunda kullanıcıların tüm isteklerine tam anlamıyla karşılık vermesini gösterebiliriz.
   Bu kadar popüler bir grafik ve resim editörü olması nedeniyle, birçok kullanıcının ilk tercihi olan Photoshop ile yapabileceklerimizin gerçekten bir sınırı yok gibi görünüyor. Hayal gücünüzü ve çizim yeteneğinizi birleştirerek gerçekten herkesin beğeneceği şaheserler yaratma şansına sahip olabiliyorsunuz.Tabi ki bu tür yazılımların hem ücretli olup deneme sürümleri bulunan,hem de ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan farklı sürümlerde seçenekler vardır.Her kullanıcının isteklerine cevap veren yazılımı kullanmaktalar.
   Photoshop'a yüzlerce dolar para vermeye değer mi? Eğer bir tasarımcı, grafiker veya web geliştirici değilseniz Photoshop için kesenin ağzını açmaya hiç de gerek yok. Çünkü piyasada Photoshop'un bizlere sunduğu resim düzenleme ve işleme araçlarının tümünü içerisinde barındıran birçok ücretsiz yazılım bulunmaktadır. Amacınız dediğim gibi klasik resim düzenleme özellikleri olan; kırpma, kesme, yapıştırma, yeniden boyutlandırma, renk düzenleme, kenarlık ekleme, farklı efektler ve filtreler uygulamaysa, ücretli yazılımlar yerine ücretsiz alternatiflerini kullanıyor olmak birçok açıdan işinize gelecektir.
   İşte bu nedenle hazırladığım bu yazımda sizlere Photoshop'a alternatif olarak kullanabileceğiniz ücretsiz resim düzenleme editörlerinden bahsetmeye çalışacağım. Photoshop'ın sahip olduğu nimetlerin birçoğuna sahip olan bu alternatif programları kullanmaya başlayıp, alıştıktan sonra belki bir daha Photoshop'u aramayacaksınız bile.Photoshop ile ilgili diğer seçenekleri BURADAN bulabilirsiniz.
Adobe Photoshop Adobe PhotoShop CS2                                                 
     __________________________________________________________________________
2- GIMP

   GIMP birçok farklı platform üzerinde çalışan (Linux, Mac, Windows, FreeBSD, Sun OpenSolaris) ve şimdiye kadar ortaya çıkan en iyi ücretsiz Photoshop alternatifi programların başında gelmektedir. Aynı zamanda resmi sitesi üzerinde birçok döküman ile kullanıcılara programın nasıl kullanılacağı anlatılmaya çalışılmıştır.
   Açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için günden güne kendini geliştirmekte olan GIMP her türden gelişmiş resim düzenleme aracını içerisinde barındırmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde her tür basit resim düzenleme işlemini Paint gibi kolaylıkla yapabileceğiniz GIMP ile profesyonel çalışmalarınızı da Photoshop kalitesinde gerçekleştirebilirsiniz.
GIMPGIMP                                                                            
   ______________________________________________________________________________________
3- Paint.NET

   Ücretsiz bir resim düzenleme ve oluşturma yazılımı olan Paint.Net, açık kaynak kodlu olarak geliştirilmektedir. Photoshop üzerinde kullandığımız birden fazla Layer (Katman) desteğine sahiptir ve çalışmalarınız üzerine uygulayabileceğiniz birçok zengin efekti içerisinde barındırır.
   MS Paint ile benzer bir arayüze sahip olan Paint.NET basit bir kullanıma sahip olmasına rağmen, çok büyük işler yapabileceğiniz başarılı bir resim editörü olarak göze çarpıyor. Gelişimine bu hızla devam edilirse yakın zaman içerisinde en çok kullanılan programlardan birisi olacak gibi görünüyor.
Paint.NETPaint.Net                                                                                 
___________________________________________________________________________

4- Pixia
  Tüm dünya üzerinde yaygın bir biçimde kullanılan ücretsiz bir resim işleme editörü olan Pixia içerisinde katman desteğinin yanı sıra, çok sayıda fırça, seçim aracı ve filtrede barındırmaktadır.
   Pixia ile çalışmaya başlayıp, programa alıştıktan sonra yapabileceklerinize gerçekten çok şaşıracaksınız. Resim düzenlemenin dışında özellikle resim yapmayı seviyorsanız, Pixia tam aradığınız program olabilir.
PixiaPixia                                                                            
___________________________________________________________________
5- InkScape

   Asobe Illustrator, Corel Draw, Freehand veya Xara X programlarının sizlere sağladığı ölçeklenebilir vektör grafik düzenleme işlemlerini başarıyla yapabileceğiniz bir program olan Inkscape'i bu saydığımız programlardan ayıran en büyük özelliği ücretsiz olmasıdır.
   Çok güçlü bir çizim ve boyama aracı olan Inkscape resimleriniz üzerinde neredeyse her tür düzenlemeyi yapmanıza izin vermekte. Ayrıca geliştirici ekip ve kullanıcılar arasında sürekli iletişimin sağlandığı internet topluluğu üzerinden programla ilgili birçok yararlı bilgiye ulaşabiliyoruz.
InkscapeInkScape                                                                              
___________________________________________________________________________
6- Photoplus 

   Photoplus dijital fotoğraflarınızı düzeltmek ve geliştirmek, çarpıcı bitmap grafikleri ve web animasyonları hazırlamak için tasarlanmış inanılmaz bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır.
   Katman ve maske özelliği bulunan program ile ihtiyacınız olan her türden resim düzenleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Geleneksel resim işleme çözümleri dışında, profesyonel araçlarıyla da sizlere tam anlamıyla yardımcı olacaktır.
Photoplus SEPhotoplus                                                                     


   Sizinle paylaşmış olduğum bu yazımda ki photoshop yazılımlarından farklı bildiğiniz veya kullandığınız var ise bizimle paylaşmanızı rica ederiz.Bilgi paylaşmakla güzeldir.

Yorum Gönder Blogger

 
Top