BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

Bu konumuzda  iOS 7 yüklü eski cihazlarda performans artışına yönelik birkaç ipucu paylaşacağız. iPhone 5 öncesi iPhone sahiplerinin şikayetçi olduğu, cihazın satışına sebebiyet veren performans sorununu çözmek için bir kaç kısa çözümleri bu yazımızda sizinle paylaşağım.
 Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın görsellik, performans ve işlevsellik yönünden tamamen yenilediği mobil işletim sistemi iOS 7, yayınladığı ilk günden bugüne yeniliklerinden çok sorunları ile gündemde. Animasyon ve efektlerin yol açtığı sağlık sorunları, neredeyse hergün keşfedilen bir güvenlik açığı,bataryayı hızlı tüketmesi ve performans sorunları şikayet edilen konular arasında. Bunlardan en önemlisinin performans sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadar tüm Apple cihazlarında aynı performansı gösteren iOS, mevcut iOS 7 ile bu özellliğini yitirdi diyebilirim. Öyle ki düşük performanstan ötürü Apple cihazlarını satışa çıkaranların sayısı oldukça fazla. Özellikle iPhone 5 öncesi iPhone modellerine sahip kullanıcıların karşılaştığı performans sorununu birkaç ayarı devre dışı bırakarak azaltmanız mümkün. İşte iPhone’unuzun performansını iyileştirecek 3 ipucu:

  • Cihazınızda Boş Yer Açın:

Apple cihazınızın depolama alanının sınıra ulaşması cihazınızın performansını önemli ölçüde etkileyecektir.Ayarlar – Genel – Kullanım bölümüne giderek cihazınızın saklama alanına bakın. Kullanılabilir alan ve kullanılan alan birbirine oldukça yakınsa kullanmadığınız uygulamaları silmeniz gerekecektir. Tüm Uygulamaları Göster’e dokunarak cihazınızda yüklü uygulamalara göz atın. Yükleyip te sık kullanmadığınız bir uygulama varsa ilgili uygulamaya dokunarak “Uygulamayı sil” seçeneğini kullanarak uygulamayı kaldırın.
iOS 7 Hızlandırma - 1
  • Arkaplan İşlemlerini Sonlandırın:
iOS 7 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi de uygulamaların otomatik olarak güncellemesi. Artık uygulamalarınızı güncellemek için App Store’a gitmeniz gerekmiyor. Bu oldukça faydalı bir özellik olsa da bu işlem sırasında cihazınızın işlemcisi yoğun şekilde kullanıldığından bir yavaşlama söz konusu olacaktır. Ayarlar – iTunes App ve Store – Otomatik İndirmeler bölümüne giderek Güncellemeler seçeneğini kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz. Uygulamaların arka planda yenilenmesi de performansı etkilemektedir. Ayarlar – Genel – Arka planda Uygulama Yenileme bölümüne giderek uygulamaların arka planda içerik yenilemesini engelleyebilirsiniz.
iOS 7 Hızlandırma - 2
  • Animasyonları Devre Dışı Bırakın:
iOS 7’nin bazı kullanıcılarda sağlık sorunlarına yol açtığı animasyon ve efektler de cihazınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Neyse ki paralaks ve diğer hareket efektlerini kapatmanız mümkün. Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik bölümündeki Hareketi Azalt’ı etkinleştirerek paralaks efektini devre dışı bırakabilirsiniz.
iOS 7 Hızlandırma - 3
Eski iOS cihazınızı iOS 7’ye yükselttiğinizde cihazınızın gözle görülebilir şekilde yavaşladığını hissediyorsanız bu 3 etkili ipucunu uygulayarak performans sorununu önemli derecede azaltabilirsiniz.İleri ki zamanlarda daha etkili çözümler araştırmaya devam edeceğim.

Yorum Gönder Blogger

 
Top