BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

   Gün geçtikçe Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera vb. tüm tarayıcılar oldukça gelişse de üzerilerine ekleyebileceğiniz eklentiler ile kimi zaman eğlenebilir kimi zaman ise işlerinizi çok daha kolaylaştırabilirsiniz. Google internet mağazası üzerinde çok sayıda eklenti var ve bunların çoğu işinize yarayabilir ve size zaman tasarrufu sağlayabilir. Sizler için bu eklentilerin arasından en yararlı ve kullanışlı olabilecek 10 tanesini seçtim ve sizinle paylaşmak istedim.
Ayrıca Google Chrome için yapılan tüm eklentileri Yandex tarayıcısı ile de kullanabilirsiniz.
1) Turn Off the Lights
    Chrome tarayıcısı üzerine kurulan bu eklenti, internet üzerinden izlediğiniz video veya baktığınız resimlere odaklanmanızı sağlıyor. Bunu yaparken ekranda yürütülen video ekranı dışındaki her yeri karartan eklenti sadece videoya odaklanmanızı sağlıyor. Renkli ve etkileyici özelliklere sahip eklentiyi kullanarak video ekranlarının kenarlarına ışık ekleyip parlatabilir, arka plana otomatik olarak gelen siyah rengini değiştirebilir veya arka plana istediğiniz resmi koyabilirsiniz. Youtube ve Vimeo gibi popüler video sitelerini de destekleyen eklenti sayesinde izlediğiniz videolardan daha fazla keyif alabilirsiniz.
Turn Off the Lights  Turn Off the Lights                                                                            
2) Gmail Offline
Oldukça yararlı bir e-posta eklentisi. E-posta kullanımını daha kolay ve verimli hale getirmek için tasarlanan eklenti sayesinde internet bağlantınız olmasa bile gmail hesabınıza giriş yaparak e-posta işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. İnternetiniz yokken e-posta oluşturabilir, silebilir veya değiştirebilirsiniz. İnternet bağlantınız olduğu zaman, hazırladığınız e-postalar otomatik olarak yollanır ve yaptığınız değişiklikler senkronize edilir.
Sade ve şık arayüze sahip olan eklentiyi kolayca kullanarak internet bağlantınız olmasa bile e-posta işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.
Gmail Offline Gmail Offline                                                                                     
3) Color Changer For Facebook
Facebook kullanıcıları için tasarlanmış olan Chrome eklentisi sayesinde Facebook'un görünümünü değiştirerek, kişiselleştirebilirsiniz. Gün içerisinde sürekli Facebook kullanarak klasik tasarımından sıkıldıysanız bu eklenti tam sizin için. Eklenti ile Facebook'un klasik mavi rengini sevdiğiniz başka bir renge dönüştürerek Facebook kullanırken eğlenebilirsiniz.
Facebook'un hem ön hem arka plan renklerini değiştirebildiğiniz eklenti ile kendinize özel bir tema yaratabilirsiniz.
Color Changer For FacebookColor Changer For Facebook                                                          
4) Facebook Albüm & Photo Manager
Yine Facebook kullanıcıları için hazırlanmış olan bu eklenti sayesinde Facebook hesabınızı kullanırken fotoğraflarınızı ve albümlerinizi kolayca yönetebiliyorsunuz. Eklenti ile Facebook hesabınızdaki tüm fotoğraf ve albümleri görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz resim veya albümleri bilgisayarınıza indirerek yedekleme imkanı sunan eklenti oldukça güzel.
Eklentinin son sürümüyle birlikte gelen özellik sayesinde resimlerinizin üzerine eğlenceli ve güzel efektler de eklemek mümkün oldu. Facebook hesabınızın fotoğraf ve albüm düzenleme ve yönetim işlerinde sizi oldukça rahatlatıcak olan eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederim.
Facebook Album & Photo ManagerFacebook Albüm & Photo Manager                                                  
5) Docs PDF/PowerPoint Viewer
Google tarafından tasarlanan eklenti ile Chrome tarayıcınız üzerinde PDF dosyalarını, PowerPoint sunumlarınızı veya dökümanlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bir çok formatı desteklemesi sayesinde oldukça etkili bir görüntüleme eklentisi olan  Docs PDF/PowerPoint Viewer'ı evinizdeki veya iş yerinizdeki bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.
Google Chrome'un kendine ait olan PDF görüntüleycisi ile karıştırmamanız gereken eklentiyi alternatif PDF, PowerPoint yada döküman görüntüleyicisi olarak kullanabilirsiniz.
Docs PDF/PowerPoint ViewerDocs PDF/PowerPoint Viewer                                                          
6) Bitly
Chrome tarayıcınız üzerinde gezdiğiniz siteleri kaydederek paylaşırken kullanabileceğiniz kısa linkleri hızlı ve kolayca oluşturan eklenti gayet başarılı.
Linklerinizi organize etmek, tıklanma sayılarını görmek veya Facebook, Twitter ve mail yoluyla paylaşmak için kullanabileceğiniz eklenti beraberinde pek çok özellik getiriyor. Kısaltılmış linklerin düzenlemesi, internet sayfalarınız hızlıca kaydedip kısa link oluşturma, önizleme ile paylaşımda bulunacağınız linklerin Facebook ve Twitter üzerindeki görünümlerini önceden görebilmek, linkleriniz belirli tıklanma rakamına ulaştığında bildirim gönderme bu özelliklerden bazıları.
Linklerinizi kısaltarak aynı zamanda kontrolünü sağlayabildiğimiz eklenti ile işleriniz oldukça rahatlayacaktır.
BitlyBitly                                                                                                  
7) goo.gl URL Shortener
URL'lerinizi hızlıca kısaltabilmek için kullanabileceğiniz eklenti URL kısaltma işlemlerini Google'ın kendi servisi goo.gl'yi kullanarak gerçekleştiriyor. Chrome tarayıcı üzerinden URL kısaltma işlemlerini hızlıca yapabilmeniz için tasarlanan eklenti oldukça etkili ve başarılı.
Eklentiyi kullanarak kısaltmış olduğunuz URL'lerinizi Facebook, Gmail, Twitter, Tumblr ve desteklenen diğer yüzlerce site üzerinden paylaşımda bulunabilirsiniz.
goo.gl URL ShortenerGoo.gl URL Shortener                                                                        
8) Google Mail Checker
Başarılı mail eklentilerinden biri olan Google Mail Checker ile Gmail hesabınızı entegre edebiliyorsunuz. Yükleme ve kurulum işleminden sonra tarayıcınızın sağ üst bölümüne gelen ikon sayesinde Gmail hesabınıza gelen yeni mailleri görebilirsiniz. Eklenti sayesinde sürekli tarayıcınız üzerinden mail sayfasına girmeye gerek kalmadan yeni e-postanızın olup olmadığını görebiliyorsunuz. Ayrıca ikona tıkladığınızda sizi Gmail hesabınıza yönlendiren eklenti gayet başarılı ve kolaylık sağlıyor.
Gün içerisinde işi gereği sürekli e-posta alan kişilerin tercih edebileceği bir eklenti olan  Google Mail Checker ile yeni gelen e-postalarınızı rahatça görüntüleyebilirsiniz.
Google Mail CheckerGoogle Mail Checker                                                                          
9) Photo Zoom For Facebook
Kullanıcısı sayısı yüksek olan Facebook eklentilerinden biri olan Photo Zoom For Facebook, isminden de anlaşıldığı gibi Facebook üzerindeki resimlere tıklama gereği kalmadan fare imlecini üzerilerine götürdüğünüzde resimleri daha büyük görmenizi sağlıyor.
Eski ismi FB Photo Zoom olan eklenti sayesinde arkadaşlarınızın profil resimlerini, albümlerini ve zaman tüneli resimlerini daha büyük şekilde görüntüleyebilirsiniz. Facebook kullanıcılarının hoşuna gidebilecek olan bu uygulama oldukça başarılı diyebilirim.
Photo Zoom for Facebook Photo  Zoom For Facebook                                                                  
10) Chrome LastPass
Online parola yöneticisi LastPass'ın Google Chrome için özel olarak üretilen eklentisiyle Chrome tarayıcınız üzerinden girdiğiniz sitelerin kullanıcı adı ve şifrelerini aklınızda tutmanıza gerek kalmıyor. Kullanıcı adı ve şifreleri sizin için kaydeden eklenti ile sadece eklentinin kendi şifresini bilmeniz yeterli oluyor.
Şifrelerinizi kaydedip saklamak dışında, şifrelerinizi sizin adınıza yenileyerek daha güçlü ve karmaşık şifreler oluşturabilen uygulama sayesinde internette kendinizi güvende hissedebilirsiniz.
Chrome LastPass Chrome LastPass                                                                              

Yorum Gönder Blogger

 
Top