BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

Teknolojinin gelişimi ve modern trendler web tasarımcıların işlerini yapma yöntemlerini büyük oranda değiştirdi doğrusu. Yazdığınız kodları başka formatlara dönüştürebileceğiniz uygulama ve web sitelerini anladık, peki ya dönüştürmeden önce test etmek isterseniz? Neyse ki bu iş için de web siteleri hazırlanmış. Biz de onları bulduk ve sizin için liste haline getirdik.
Özellikle “debug” işleri sırasında Javascript veya PHP kodları arasındaki hataları ararken oldukça işe yarıyorlar – çoğu sitede highlight özellikleri mevcut olduğundan..
Lafı uzatmayalım, hazırladığınız kodları test etmekte kullanabileceğiniz web siteleri hemen aşağıdadır, umarım işinizi görür..
Ayrıca size verecek olduğum bu uygulama sitelerinde üye olduğunuz zaman blogger veya internet siteleriniz'de önizleme ve kod paylaşımı yapabilirsiniz.
Codepad, kod sıralamalarınızı web üzerinden paylaşabildiğiniz bir platform. Sadece hataları düzeltme veya test etmenin dışında kodların önemli kısımlarını kopyalayıp online olarak paylaşmanızı da sağlıyor.
“Çıkış” penceresi kodlarla ilgili verilen bütün hata mesajlarını size gösteriyor, soldaki menüde ise istediğiniz programlama dilini seçebiliyorsunuz. Yazılım uzmanları için bile çok uygun bir web sitesi..


Bu siteye girdiğinizde otomatik olarak bir JavaScript editörüne yönlendiriliyorsunuz. Js, PHP veya temel URL kodlaması arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça güvenilir ve üst hafızayı diğer alternatiflerine göre çok daha az işgal ediyor.Ayrıca sol üst köşeden diğer kod editör sistemlerini de kullanabilirsiniz.
İşin ilginç olan yanı ise şu; az hafıza kullanmasına rağmen, yazdığınız kodların sonuçlarını aynı anda alt taraftaki kısımda görüyorsunuz. Büyük projeler için zor olsa da, basit işlerde vazgeçilmeziniz olabilir.


Web geliştiricilerinin HTML5/CSS3/JS gibi yeni dillerde bile kod yazmasını sağladığından olsa gerek. Üstelik sonuçlar gerçek zamanlı olarak karşınızda. Bu uygulama hala geliştirme aşamasında olduğundan iş bittiğinde ne hale geleceğini kestiremiyoruz ama şu an bile oldukça iyi durumda.
CSS’in alt dallarından olan Coffeescript ve Sass gibi çok detay dilleri bile destekleyen bu web sitesi, alternatiflerine oranla oldukça gelişmiş bir hizmet sunuyor. Ayrıca sitede kullanabileceğiniz klavye kısa yolları bile var. Oldukça iyi! Bence kodlamalarınızdaki en büyük yardımcınız bu site olacak.
4. JS Bin
Bir yukarıdaki ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olan bir JavaScript debug konsolu. Diğer kişilerle aynı anda, aynı kodlar üzerinde çalışabilmeniz için bir link bile sunuyor.
Arayüz ilk başta biraz karışık görünebilir ama korkmanıza da gerek yok çünkü sitenin yapımcıları bir adet de tutorial bölümü hazırlamış. JS kütüphanelerinden istediğinizi seçip çalışmaya başlayabiliyorsunuz.


Yığın Taşması /Stack Overflow/ konusuna ucundan bakmış olan herkes JsFiddle’ı bilir diye düşünüyorum! Sitedeki arayüz JS Bin’e oranla çok daha farklı ve bunun yanı sıra çok daha karmaşık fonksiyonlar sunuyorlar.
Hemen ücretsiz hesabınızı açabilir ve online olarak kodlarınızı saklayabilirsiniz. JsFiddle yaptığınız işleri kolayca paylaşabilmeniz için kısa linkler de sunuyor (böylece Twitter üzerinden de paylaşım yapabilirsiniz). Ayrıca, kodlamaya başlamak için hesap oluşturmanız zorunlu değil, sadece hesap oluşturursanız dosyaları saklama/paylaşma konusunda bu bahsettiğimiz özellikler var.
Ayrıca sitede Prototype ve jQuery gibi kütüphanelerden de eklemeler yapabiliyorsunuz. JS/CSS türünden harici kaynaklara da baş vurabiliyorsunuz. İnanılmaz bir şekilde uygulama XHR Ajax’ı bile destekliyor – bunu kullanarak server ve kullanıcı arasında veriyi aynı pencereden değiş tokuş ettirebiliyorsunuz.

Diğer bütün benzer sitelerdeki gibi sol tarafta kodlama bölümü, sağ tarafta ise kodlarınızın ortaya çıkaracağı sitenin görüntüsü var. Bu web uygulaması, küçük web sayfası şablonları oluşturmak ve CSS3 özelliklerini denemek için oldukça uygun.
Oluşturduğunuz kaynak kodunu bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Herhangi bir yerden herhangi bir bilgisayardan çalışmak durumunda kalırsanız işinizi fazlasıyla görecek bir web servisi. Yaptıklarınızı paylaşabilmeniz için yine kısa linkler sunuyor. Sizin yaptığınızı tanıdıklarınız gözden geçirip değiştirebiliyor, farklı bir yaklaşım!


Bu sitede HTML5, CSS3 ve Javacript kod parçacıklarını paylaşabilirsiniz. Diğer sitelerden farklı olarak, kayıt olmanız zorunlu ve kayıt olma süreci biraz daha ciddi. Facebook, Twitter, Google veya Github gibi başka bir sosyal paylaşım sitesiyle ilişkilendirmeniz filan isteniyor. Ardından bir kullanıcı adı belirliyorsunuz ve hooop kodlamaya..Şunu belirteyim ben bıraz kurcaladım karışık birşey.
Sitedeki bazı uygulama parçaları Japonca yazılar içeriyor, bu yüzden bu sitenin Japonlar tarafından tasarlandığını veya en azından Asya yüzü gördüğünü düşünüyorum. Sitenin en güzel yanı, hazırladığınız bütün kodlama dosyalarını saklayıp koca bir siteyi rahat bir şekilde web üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.


Google’ın Code Sandbox’unun çok bilinmemesi beni şaşırtıyor doğrusu. bütün API’lara erişiminiz var ve bütün kod hatalarını hemen aynı pencere içerisinde düzeltebiliyorsunuz. Mükemmel değil mi?

API derken, bütün Google ürünlerinden veri almanızdan bahsediyorum. Blogger üzerinden blog gönderileri bilgisi, Google Maps üzerinden işaretçiler hatta YouTube üzerinden video oynatıcılar, Google’ın sunduğu hizmetlerin bütünü yani. Önizleme bölümü gerçek zamanlı olarak değişiklikleri gösteriyor.


IDE One da diğerleri gibi derinlemesine programlama ve yazılım geliştirme amacıyla hazırlanmış bir site. Çoğu temel dil için syntax vurgulama/renklendirme özelliği mevcut. Ki bu temel diller arasında, Objective-C, Java, C#, VB.NET ve SQL gibi diller de var.
Bu site ile ilgili en güzel şey, birkaç farklı dildeki hataları aynı pencere içerisinde düzeltebiliyor olmanız. Ayrıca kodları saklayabilir ve verilen URL sayesinde paylaşabilirsiniz de. Ancak sitenin genel düzeni ve sitedeki reklamlar biraz olumsuz bir hava oluşturmuş doğrusu. Aslında iPhone uygulamalarını geliştirebilmek için Cocoa Touch kütüphanelerini siteye dahil etseler çok güzel olabilir..

10. Viper-7 Codapad 

Bu uygulamanın adı aynı, Codepad, ve viper-7.com sitesi üzerinden hizmet veriyor. Sundukları debug özelliği PHP tabanlı ve sonuçları PHP5-PHP4 arasında değiştirebiliyorsunuz.
Eğer bir hesap oluşturursanız, kod depolama hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Diğer sitelerde olduğu gibi, bütün PHP kodlarınızı projeler şeklinde kaydedebilir ve ücretsiz olarak online depolayabilirsiniz. Bilgisayarınıza hiçbir eklenti yüklemeden kodlama yapabilmenizi sağlaması oldukça yeterli gibi.

11. JSLint

Kendi kendine JavaScript Kodları İçin Kaliteli Araç unvanına konmuş bir site! Açıkçası site biraz garip ama kodlama bölümü tam da umduğunuz gibi çalışıyor.
Daha önce siteyi kullanmadıysanız seçenekler biraz garip gelebilir ama çekinmeyin, alışmak o kadar zor değil. Node.js gibi açık kaynak kodlarıyla çalışabiliyorsunuz – tabi yeterince iyi biliyorsanız. Ama kaynak kodlarının büyük bir kısmında vurgulama/renklendirme özelliği yok, bu yüzden işinizi yaparken tamamen sizin dikkatiniz ve yeteneğiniz var. Vaktiniz varsa bir göz atın derim ama yoksa uğraştığınıza değmeyebilir.


Biraz yukarıda öve öve bitiremediğimiz JsFiddle ile aynı çalışma sistemine sahip ancak Js değil SQL tabanı kullanıyor. Veritabanlarını test etmek için favori seçimim budur. Tavsiye ederim.
SQL kodlarınızın bütün sonuçları alt kısımdaki bölümden görünüyor. Sağ taraftan yeni kodlar ekleyip düzeltebilir ve sol taraftan yeni şemalarla ilgilenebilirsiniz. Bu şemaları kullanarak benzer mantıkla çalışan bir çok farklı SQL kodu oluşturabilirsiniz, yani site oldukça kullanışlı.


Bana soracak olursanız kaynak kodu editöreleri arasında Cloud9′un yeri her zaman özeldir. Çünkü bu site sadece bir editör değil, aynı zamanda farklı araç ve kaynaklardan oluşan başlı başlına koca bir sistem. Yaptığınız her şeyi kendi serverlarında depolamanız da mümkün üstelik.Bunu tavsiye edebilirim.Ayrıca JS Fiddle den bıraz daha kullanışlı ve size fazla kullanım olanağı sunuyor.Üstelik her hangi bir eklentiye veya yazılıma gerek duymaksızın.
Hesap açmak bütün sıradan kullanımlar için ücretsizdir. Ama özel olarak geliştirme/dizayn/tasarım alanına ihtiyaç duyuyorsanız aylık 15$’lık bir ücret var ki bu da yılda 180$ anlamına geliyor. Hazırladığınız kodları istediğiniz herkesle paylaşabiliyorsunuz elbette. Farklı projeler üzerinde başkalarıyla ortaklaşa çalışma imkanı da sunuyor.
Her yeni proje farklı bir alt klasörde saklanıyor ve bu klasörlerin içinde sıfırdan dosyalar oluşturabiliyor, dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. HTML, CSS, JS, PHP, ihtiyacınız olan kod hangisiyse onunla çalışabiliyor ve sonuçları depolayabiliyorsunuz. İstediğiniz anda “export” özelliğini kullanabilir ve kodları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

14. Compilr

Görünüm olarak Windows uygulamalarına benzeyen diğer bir online kod test etme uygulaması. Sekmeler halinde açılmış olan farklı dosyalar üzerinde aynı anda çalışabilir ve dilediğiniz dosyayı dilediğiniz anda editleyebilirsiniz. Ancak yeni projeler oluşturmadan önce bir hesap oluşturmanız gerekiyor.
Daha önce hiç bu siteyi kullanmamış bile olsanız, Windows arayüzlerini andırdığı için sitenin kullanımı oldukça kolay. Hatta yıllarca bu siteyi kullanmışsınız hissi uyandırıyor. C++, C# ve Visual Basic için temel programlama desteği de sunuyor üstelik. Web geliştirme uzmanlarının bu siteyi kullanırken hiçbir sorun yaşamayacağını düşünüyorum. Kod test etmek için oldukça güzel bir platform..


Kod test ile kodlarınızı test edebilir veya kod paylaşımı yapabilirsiniz.Kayıt işlemi yaparsanız veya üye olursanız üzerinde çalıştığınız kodu kaydederek sonra üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.


Böylece konumuzun sonuna geldik.Siteleriniz için kolay kullanımlı işinize anında görebileceğiniz en kullanışlı kod deneme yazma uygulamalarını bulup paylaşım yaptık.Sizinde bildiğiniz ve bu uygulamalar arasında olmayan varsa bizimle paylaşmanızı rica ederiz.


Bizi Takip Edin..
Pinterest>> Facebook>> Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın...Yorum Gönder Blogger

 
Top