BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

   Bu konumuzda size  windows'un ince ayarlarından ve genel bilgilerinden bahsedeceğim.Gün geçtikçe teknoloji artıyor ve her gün yeni yeni cihazlar telefon,tablet,bilgisayar,yazıcılar ve aklınıza gelebilecek olan her şeyi düşünebilirsiniz,artık teknolojide sınır yok.Neyse şimdilik konumuz windows ve ayarları,Öncelikle bir mağazaya girdiğinizde bilgisayar almayı düşündüğünüz anda öncelikle işletim sistemine bakarak alırsınız ve diğer özelliklerine ram,hard disk vs. en son dış görünüm kasa şekline geçersiniz.
   Şimdi burada herkesin yaptığı bir yanlış var ki buda önce dış görünüşüne bakarak beğendiği bilgisayarı alıyor hiç özellikleri vs. gibi bilgilerine bakıp yada sormuyor bile.
İlk aldığınız bilgisayar sıfır olduğundan ilk başlarda hızlı işlem yapar ve hiç bir sorun ile karşılaşmazsınız.Ta ki internete bağlanıp program yazılım indirip kullandığınızda zaman geçtikçe artık pc'niz yavaşlayıp sizi sinir etme derecesine gelecektir.Fazla format attırmak bilgisayarınızın hızını artırabilir ama ne kadar sıklıkla format attırırsanız o kadar zararlıdır bunu unutmayın.

   Neyse ki bilgisayarınızın performansını artırmak için yapılacak olan bir kaç işlem vardır onlardan biride şöyledir;
Öncelikle Klavyeden Windows+P tuşlarına birlikte basarak bilgisayarınızın temel sistem özelliklerine ulaşmış olacaksınız.Veya bu işlemi Bilgisayar klasörünüzün üzerine gelerek mause sağ tıkladıktan sonra Özellikler diyoruz ve sistem bilgileri özelliklerine ulaşmış oluruz yine.

   Sonra ki yapacak olduğumuz işlem ise sol kısımda "Gelişmiş sistem ayarları"na tıklıyoruz ve karşımıza sistem özellikleri ekranı geldi.Bu sayda şimdi performans kısmında ki ayarlara tıklıyoruz karşımıza görsel efektler çıkıyor bu sayfada hiç bir şey değiştirmiyoruz çünkü burada Windows 7 ve Windows 8 zaten gerekli ayarlamaları bize otomatik olarak yapıp vermiş.

1- Gelişmiş Sekmesi;
"Gelişmiş" sekmesinde yapacak olduğumuz ayarlardan bir tanesi sanal bellek kısmıdır.Resimde de gördüğünüz gibi Gelişmiş sekmesine tıkladıktan sonra Performans kısmında ki kırmızı işaretli yerde ki Ayarlar'a tıklıyoyoruz
   Ayarlar'a tıkladıktan sonra karşımıza performans seçenekleri görüntüsü gelecek.
Burada tekrar Gelişmiş sekmesine tıkladıktan sanal bellek sekmesinin altında ki değiştir butonuna tıkladığımızda karşımıza bilgisayarınızda bulunun sürücüleri gösteren bir ekran geliyor.

   Normal şartlar altında windows C sürücüsünde bir kaç GB dan sistem belleğinin bir buçuk katı aralıkta otomatik olarak ayarlayan bir mekanizmaya mevcut.Bu mekanizmayı açıkcası baypass etmenizi öneriyorum.Altta ki resimde yapılan işlem sırası ile belirttim,3 v3 4 numaralı olan kısımda sizin Ram ve hard diskinize göre veri girebilirsiniz.Örneğin 12000 veya 2048 gibi
   Böylece doğrudan sistem belleğinin bir buçuk katına özel boyut kısmından alt ve üst boyutunu ayarlayarak ilerlemenizi tavsiye ediyorum.Bu şekilde ayarladığınız zaman mekanik disklerde sanal dosya sürekli büyüyüp küçülmeyeceği için bilgisayarınızda gereksiz bölünmeye yani frenkmanktasyona sebep olmayacağı için disk birleştirme işlemini yapmanızı ödeleyecektir durumu ortaya çıkıyor.Böyle kullanılmasını tavsiye ediyorum.
Windows sanal belleğe ihtiyacı olan işletim sistemi olduğu için disk belleği yok dosyası yok dosyası kısmını işaretlemeniz gerekmiyor bunu önermiyorum.Elbette fazla sanal bellek kullanan bir sisteminiz yok ise o zaman özel boyut kısmında ki yerleri 2048 veya 3072 ye düşürebilirsiniz genellikle sorun yaşamayacaksınız.Fakat video montajı veya fotoshop gibi işlerle ilgileniyor iseniz o zaman burada ki belleğinizin büyük olması gerekir yoksa aksi takdirde belleğiniz dolduğunda yeşil dosya bulamayacağı için size sorun çıkartabilir.

2- Sistem Koruması;
Sistem koruması kısmında bilgisayarlarda belirli geri dönme noktası(sistemi geri yükleme ) oluşturmanıza yarıyor.Burada yapılandır kısmına bastıktan sonra dosyaların veya bilgisayarınızın bir önce ki tarihe göre geri yükleyebilirsiniz.Burada size önerecek olduğum "Sistem korumasını kapat" seçeneğini seçerek kullanmanızdır.Böylece harddiskinizde gereksiz veri kaydetilmeyecektir.Eğer düzenli dosya yedekleme yapmıyorsanız bu ayar kısmında ki "Sistem ayarlarını ve dosyaları önceki sürümüne geri yükle" seçeneğini tıklamanız gerekir.

Bilgisayarınıza yapacak olduğunuz iyiliklerden bir tanesi ise sabit diskinizi özellikle ufak bir sistem kullanıyorsanız raminiz kadar yer kaplayan bir diğeri de bilgisayarınızı uyguya kapatma özelliğidir.
Bunu yapmanız için Başlat butonuna tıklıyoruz ve Cmd yazarak aradıyoruz.Çıkan sonuçtaki Cmd sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz,bu şekilde yapmazsanız çalışmaz.Bu işlemi yaptıktan sonra karşımıza bir siyah ekranlı konsol geldi.Şimdi burada konsolda ki hazır komutu kapatmak için girecek olduğumuz komut kodu powercfg -h off kodunu yazarak entere basıyoruz böylece hazırda beklet komutunu kapatarak diskinizde yer açın.Bu işlemi artık yeni nesil işlemcilerde yapmanıza gerek yok.Bizi Takip Edin...
Pinterest>> Facebook>> Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın...Yorum Gönder Blogger

 
Top