BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

Bilgisayarı CD ve ya DVD ile Başlatma:


İşletim sisteminizi baştan kurmak,onarmak ya da verilerinizi kurtarmak gibi durumlarda söz konusu olduğunda ilk önce yapabilecek olduğunuz işlem CD ya da DVD sürücünüz den bilgisayarınızı yeniden başlatmak olacaktır.Böylece bilgisayarınızda bulunan verileri kaybetmeyeceksiniz.Peki bu işlemin nasıl yapılacağına bir göz atalım;


Geçici Boot Menüsünden Başlangıç Aygıtını Seçmek :
Bilgisayarınızı CD-ROM'dan başlatmak için genel olarak iki yol vardır.Bunlardan ilki olan ve bir çok bilgisayarda bulunan ve açılış ekranında (BIOS) belirli bir tuşa basarak geçici olarak başlangıç aygıtını (Boot Device) seçebilmemize olanak sağlayan bir menü bulunur.Bu tuşa bastıktan kısa bir sonra karşınıza bir menü gelecek ve bu listeden DC-ROM sürücünüzü seçmeniz yeterli olacaktır.

BIOS açılışı sırasında genelde ekranın alt tarafında ESC for Boot Menu a da F8 to Enter Boot Menu vb. başlık gözükür.Eğer bu başlıklarından hiç birini göremiyorsanız ( F8, F9, F10, F11, F12 ve ESC) turlarını sırası ile deneyebilir ya da aşağıda ki diğer seçenek olan BIOS ayarları içinden başlangıç aygıtını değiştirebilirsiniz.
BIOS Menüsünden CD-ROM'u Başlangıç Aygıtı Olarak Ayarlamak:

Öncelikle bilgisayarınızın BIOS (Basic Input-Output System) menüsüne girmeniz gerekmektedir.Bunun için bilgisayarınızı ilk açtığınızda kısa bir süre ekranda hangi tuş ile BIOS ayarlarına girebileceğiniz gösteren tuş yazar.Bu tuş genellikle Del,F2,F9 ya da F10'dur.Windows işletim sistemlerinde ise genelde F8 tuşudur.

Aşağıda görecek olduğunuz gibi kullandığım bilgisayarda BIOS ayarlarına girmek için DEL tuşunu kullanmış olduk.
DEL tuşuna bastıktan sonra altta ki gibi karşımıza beş veya daha fazla olabilir bir menü gelecektir.Klavyenizde ki sağ / sol yön tuşlarını kullanarak Boot menü başlığına gelerek seçiyoruz.
Boot menüsünde mevcut bilgisayarınızda bulunan mevcut aygıtlarınızın menüsü gelecektir.Yine sağ / sol yön tuşlarını kullanarak listenin en başında olan 1st Boot Device (bazı bilgisayarlarda First yada First Boot Device olarak yazar) alanına gelin ve klavyeniz de Enter tuşuna basın.Aşağıda ki gibi 1st Boot Device alanında CD-ROM'u görüyorsanız klavyenizden F10 tuşuna basın,ekranda "Save and Exit?" (Kaaydet ve Çık) sonuç çıktığında Y tuşuna basın.
Bunu  ardından mevcut ayarlar kaydedilecektir ve Bilgisayarınız YENİDEN başlayacaktır.
Bilgisayarınız yeniden açıldığında kullanmak istediğiniz (bootable) CD'yi CD_ROM'a takın,eğer işlemleri doğru şekilde tamamladıysanız bilgisayarınız CD'den başlayacaktır.Yukarıda yapılan anladı mı doğru şekilde yapmış iseniz bu görüntü karşınıza gelecektir,aksi takdirde yanlış yapılan işlemler bazı sorunlara neden olabilir.Yapacak olduğunuz işlemleri gayet iyice anlayıp yavaş şekilde hareket ederek yapınız.
Böylece işleminizi doğru şekilde yaparak uygulayabilirsiniz.Eğer bu tür bilgilerden haberdar değilseniz bilginiz yok ise veya yapamazsanız o zaman bu işlemleri yapabilen yazılım programlarını kullanabilirsiniz.Bu yazılımları internetten aratarak bulabilirsiniz.

Bir şey daha belirteyim her zaman bilgisayarınızda ki verilerin(bilgi veya dosyaları v.s)yedeklerini harici taşınabilir belleklere aktarmış iseniz o zaman bu işlemi yapmanıza gerek olmayabilir.

Diğer sorunlarınız veya işlemleriniz için aşağıda ki yorum bölümünden sorularınızı sorabilir,iletişim bölümünden ise bize mail yolu ile sorularınızı gönderebilirsiniz.


Bizi Takip Edin...
Pinterest>>Facebook>>Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın...Yorum Gönder Blogger

 
Top