BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

Google ve Yahoo!‘da hedeflediğiniz pozisyona ulaşabilmek için atmanız gereken iki önemli adım bulunmaktadır. Bunlardan ilki, sayfa içi optimizasyonu yapmak iken, diğeri ise bir link (bağlantı) oluşturma kampanyası ya da sayfa dışı optimizasyonu yapmaktır.

Adım 1

Optimizasyonun kendisinden ibaret olan bu ilk adım, sitenizde verilen bilginin doğrulanması ya da arama motorlarının gereksinimlerini karşılayacak yeni sayfalar oluşturmaktan ibarettir.

Adım 2

İkinci adım ise, ilk puanlama (ranking) algoritmasının belirmesinden sonra kullanmanız gereken, backlink, ya da bir diğer adı ile geri bağlantı kampanyası oluşturmaktır. Bu kampanya, çok miktarda kaliteli bağlantıların sitenize yönlenmesinden ibarettir.

Son birkaç yıldır, ve günümüze kadar, arama motorları (özellikle de Google) bir web sitesinin aldığı bağlantıların sayısına önem vermektedir. Bu ölçüm yöntemi, kullanıcıların ilgisini çekmeyecek web sitelerinin arama sonuçlarındaki pozisyonunu geriletmek için kullanılmaktadır. Bir SPAM sitesi (teoride) hiçbir kullanıcının ilgisini çekmez ve (teoride) içeriği ile alakalı diğer sitelerden herhangi bir bağlantı almaz.

Bir sayfanın (ya da sitenin tamamının) PageRank değeri o sayfanın (ya da sitenin) aldığı bağlantıların (linklerin) kalitesi ve çokluğu baz alınarak hesaplanır. Bu yüzden, bir web sitesinin PageRank değeri, onun popülerliği ile doğru orantılıdır. Wikipedia’daki PageRank makalesi, PageRank hakkında derinlemesine bilgi vermektedir (İngilizce).

Aynı zamanda, web optimizasyonu sürecinde, bağlantılar (linkler) bir sayfayı ya da siteyi optimize etmek için kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Bağlantılarda kullandığınız metinler (özellikle Google üzerinde) sonuçların pozisyonlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Sayfa dışı optimizasyonu doğrudan site üzerinde faaliyet göstermemesine rağmen bu onun önemsiz olduğu anlamına gelmez. Sayfa dışı optimizasyonu temel bir prensibe indirgenebilir: yüksek miktarda (ve kalitede) harici bağlantıların (geri bağlantılar – backlink) oluşturulması ile sitenin optimize edilmesi.

Harici bağlantıyı etkileyen faktörler:

Bir bağlantıda kullanılan metin – siteye verilen bağlantıda, diğer bir deyişle anchor etiketinde kullanılan kelimeler
Yerel komünitedeki popüler site – bağlantının yer aldığı sitenin ilgi alanındaki diğer siteler arasındaki popülerliği
Sitenin genel popülerliği – bağlantının yer aldığı sitenin dünya üzerindeki diğer siteler arasındaki popülerliği, bağlantı verilen sitenin pozisyonlamasını etkiler.
Bağlantıyı çevreleyen metin – boş bağlantılardan ziyade bağlantının yer aldığı metin bloğunun konu kapsamı ve bağlantı verilen site ile ilişkisi.
Link değişimi ise, paylaşımın yapıldığı partner siteye daha fazla ilgi gösterilmesi ile yapılabilir. Ancak burada dikkatli olunması gerekiyor, zira aşırı miktarda ve konsept dışında bağlantı paylaşımı yapılması, arama motorları tarafından SPAM olarak algılanabilir ve arama motorları, ilgili siteyi veritabanlarından kaldırabilirler. Aynı işlem, sizin web siteniz için de geçerli olabilir. Öte yandan, arama motorlarında alt sıralarda yer alan bir web sitesinden alacağınız bağlantıların sizin sitenize pek bir faydası olmaz. Ancak arama motoru sonuç sayfalarında (search engine results page – SERP) üst sıralarda yer alan ve PageRank değeri yüksek olan sitelerden tek taraflı bağlantı aldığınızda ise işler değişir. SEO açısından en ideal durum, sizin karşı tarafa herhangi bir bağlantı verme zorunluluğunuz olmadan bağlantı alabiliyor olmanızdır.

1. Ücretsiz web dizinlerine kayıt olmak:
Ücretsiz web dizinlerine kayıt olmanın her ne kadar mükemmel getirileri olmasa da, her bir web yöneticisinin sitesini yayımladıktan sonra yapılacaklar listesinin başında gelen görevler arasında yer alır. Blogunuzu dizinlere kaydetmek, onun İnternet üzerindeki görünürlüğünü arttırabilmeniz açısından önemlidir. Sitenizi Dmoz, Yahoo! ve Google gibi ana dizinlere kayıt edin. Sitenizi bu tip sitelere kayıt ettirme işlemi sadece bir kere yapılır ve getirisi 8 aya kadar sürer. Eğer güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak istiyorsanız bu yöntemin tek başına pek bir getirisi yoktur.

2. Makalelerinizi makale dizinlerinde yayımlamak:
Makalelerinizi makale dizinlerinde yayımlamanın anlamı bir makalenin yazımı ve onun makaleler dizinine kayıt ettirilme işlemidir. Bu makale dizinleri gönderdiğiniz makaleleri yayımlarlar ya da onları yayımlayacak diğer sitelere gönderirler. Tıpkı arama motorlarının gönderdiği örümceklerde olduğu gibi insanlar da bu makaleleri okurlar ve ardından içerdikleri bağlantılara tıklayarak diğer siteleri ziyaret ederler. Makalelerinizi UltimateArticleDirectory, ArticlesDirectory ya da MyArticles gibi belirli konu başlıkları altında makaleleri dizinleyen sitelere kayıt ettirin. Google Base ise tüm çevrimiçi ve çevrimdışı içeriği gönderebileceğiniz bir platformdur. Kullanıcılardan herhangi bir kategorideki bilgiyi ya da görseli siteye kayıt ettirmeleri istenir. Ardından bu içerik, arama sonuçlarında görüntülenmeyhe başlar.

3. Sizinle aynı kategorideki ve ilgi alanındaki web siteleri ile bağlantı değişimi yapmak:
Sizinle aynı kategorideki ve ilgi alanındaki web siteleri ile bağlantı değişimi yapmayı deneyin. Sizin sitenizdeki eksikleri tamamlayacak web sitelerini arayın ve onlardan bağlantı almaya çalışın. Tabir-i caizse haddinden fazla arama motoru optimizasyonu yapmış web sitelerinin bazılarının arama motorlarından atıldığına şahit olacaksınız. Eğer bu tip sitelerle link değişimi yaparsanız, arama motorlarının sizin siteniz için de aynı şeyi düşünebilme ihtimalini gözden çıkarmamalısınız. Ayrıca bağlantı paylaşımı yapacağınız sitenin kaliteli bir içeriğe sahip olmasına ve, tercihen, en az 2′nin üzerinde PageRank değerine sahip olmasına dikkat edin.

4. Bülten:
Bültenler sayesinde ziyaretçilerinizi sitenizdeki yenilikler hakkında bilgilendirebilir, onların sitenize olan bağlılığını sağlamlaştırabilirsiniz. Web sitenizin ana sayfasına kullanıcıların elektronik posta adreslerini bırakabilecekleri bir form yerleştirin. Her 2 hafta da bir ya da her hafta, bülteninize bu yöntemle kayıt yaptırmış kişilere bir adet bülten gönderin ve kesinlikle ama kesinlikle, sitenize kendi istekleri ile kayıt yaptırmamış kişilere elektronik posta göndermeyin. Unutmayın ki Google ve Yahoo! gibi arama motorları ayrıca elektronik posta hizmeti de vermektedirler ve bu elektronik posta hizmetlerini kullanan kullanıcılar, tercih ettikleri elektronik postaları “istenmeyen posta” (SPAM) olarak işaretleyebilirler. Sizin sunucularınız üzerinden ya da doğrudan sizin sitenize bağlantı içeren bültenlerin yüksek oranda istenmeyen posta olarak işaretlenmesi, arama motorlarının sitenizin SPAM amaçlı bir yapıya sahip olduğunu düşünmelerine neden olabilir.

5. E-mail imzası:
E-mail (elektronik posta), pek çok firmanın en çok tercih ettikleri iletişim aracı haline gelmiş durumda. Müşterileriniz, sizinle ne şekilde iletişim kurabileceklerini ve kiminle iletişim kurduklarını bilmek isteyeceklerdir. Elektronik postalardaki imzalar, müşterilerinizin bu ihtiyacını giderebilmek için mükemmel bir araçtırlar. Elektronik posta yazılımlarının pek çoğu, mesajlara otomatik olarak imza eklenmesini desteklemektedirler. Müşterilerinize gönderdiğiniz her elektronik postanın sonuna imzanızı eklemenizi unutmayın. İmzanız; adınız, telefon numaranız, web sitesi adresiniz ve elektronik posta adresinizden oluşabilir.

6. Reklam sitelerine reklam vermek:
Web sitelerinin büyük bir kısmı ücretsiz reklam seçeneği sunmaktadırlar. Bildiğimiz reklam kavramından ziyade bu tip siteleri, birer ilan platformu olarak düşünebilirsiniz. Bu yöntemin, dizin sitelerine sitenizi eklemek arasındaki farkı, dizin sitelerinde siteniz süresiz olarak yer alırken, ilan siteleri, yapıları gereği, verilen ilanları sadece belirli bir süreliğine sitelerinde bulundururlar. Bu sebeple, ilan sitelerine vereceğiniz reklamları güncel tutmalı, süreleri dolduğunda yerine yenilerini eklemelisiniz.

7. Güzel bir blog oluşturmak:
Sitenizi ücretsiz olarak tanıtmanın bir diğer yolu da, verdiğiniz hizmetlerin yanısıra, hedeflediğiniz kitlenin ilgisini çekebilecek diğer bilgiler veren bir blog sitesi oluşturmak. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek web siteleri oluşturun ve bir süre sonra diğer sitelerin, sizin sitenize, herhangi bir karşılık beklemeden bağlantı vermeye başladığını göreceksiniz.

8. Basın bültenleri yayımlamak:
Basın bültenlerini, bağlantı oluşturma (link building) kampanyanızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Bu mümkündür, zira bazı siteler, eklediğiniz basın bültenlerine bağlantı yerleştirilmesine izin vermektedirler

9. Sosyal Ağ Websiteleri:
Sosyal Ağ websiteleri blogunuze çok sayıda trafik gönderebilirler. Sizin tek ihtiyacınız olan şey, blogunuza bağlantı verebileceğiniz güzel bir site bulabilmektir. Eğer makale yazmada yeteneğiniz var ise, o zaman blogunuzu Digg, StumbleUpon ve Delicious gibi web sitelerine eklemeyi ihmal etmeyin.

10. Elektronik biçimde belgeler ya da uygulamalar yayımlayın:
Web sitenize bağlantı veren belgelerin elektronik biçimdeki sürümlerini yayımlayın ya da bazı sade yazılım uygulamaları geliştirin ve ilgili uygulamanın en azından bir bölümünün ücretsiz olmasına özen gösterin. Bu sayede diğer web sitelerinin uygulamanızdan bahsetme olanağı artacaktır. Daha da önemlisi, muhtemelen diğer siteler sizin sitenize bağlantı vereceklerdir.

11. Tartışma forumlarına ve bloglara katılın ve imzanıza bağlantılarınızı ekleyin:
Çeşitli forumlarda ve bloglarda üyelikleriniz bulunuyorsa, bu tip sitelerin sunduğu “İmza” (signature) kısmına sitenizin adresini eklemeyi unutmayın. Eğer ilgili site, imzaya link eklenmesini destekliyorsa, o zaman anchor etiketi içerisinde metin kullanarak sitenize bağlantı vermeyi deneyin.

12. RSS Beslemesi / Kanalı (RSS Feed)
RSS’nin açılımı Real Simple Syndication (ya da eski adı ile Rich Site Summary – Zengin Site Özeti) olup, bir bilgi sistemi ile (bizim durumumuzda bu sitemizdeki blog oluyor) bilgi alıcısının (feed okuyucusu) bir feed (kanal) üzerinden iletişim kurabilmesi için kullanılmaktadır. RSS beslemeleri kullanıcıların sitenize olan bağlılığını arttırmak için çok kullanışlı birer araçtır. Web tarayıcıları üzerinde gezinme süresini kısalttığı gibi, kullanıcların siteniz üzerindeki yeni içeriğe ulaşabilmelerini de kolaylaştırmaktadır. Google tarafından satın alınan FeedBurner aracını kullanarak, beslemeniz ile ilgili bazı istatistiksel bilgilere ulaşabilir, sizi takip eden kullanıcı sayısını görüntüleyebilirsiniz.


Bizi Takip Edin...
Pinterest>>Facebook>>Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın...Yorum Gönder Blogger

 
Top