BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

Son zamanlarda gerek bloglama dünyasına yeniden geri dönüş yapan gerekse de bu dünyaya yeni olan çok sayıda site sahibi ile iletişim kuruyorum. Bunun hem içerik oluşturmaya odaklanmakla, hem SEO dünyasında halen yeni bir terim olan linkbaiting ile, hem de Twitter üzerinden alınan çok sayıda link sayesinde oluşan potansiyel yeni link akışları ile ilgisi olduğunu düşünüyorum. Sebep her ne olursa olsun, gerek bloglamadan gerekse de onların RSS beslemelerinden (RSS feed) SEO anlamında daha iyi verim alabilmek için izlenilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

1. Kendi Beslemelerinizi Kontrol Edin
Danny Sullivan’ın yazdığı ve Türkçe çevirisini önümüzdeki günlerde SEOmium’da bulacağınız Staying Master of Your Feed Domain yazısından daha iyi bir yazı yazmak zordur. Bu yazının konsepti, Feedburner gibi servisleri kullanırken, beslemenizin adresini kendi alan adınız altında tutmanızdır (bu sayede beslemelerinize verilen linklerden siteniz de faydalanmış olacaktır):

Ne yazık ki SEOmium üzerinde bulunu kullanmıyoruz ancak ilerleyen dönemlerde bu değişikliği yapmayı ve aynı zamanda halihazırda beslemelerimize abone olan kullanıcıları etkilemeyecek bir çözüm bulmayı hedefliyoruz.

2. Beslemenizi Web Üzerinde Listeleyin
TopRank Blog’da yer alan bu liste gibi ve Ari Paparo’nun yayımladığı bu liste gibi pek çok kaliteli dizin listelerine İnternet üzerinden ulaşmak mümkün. Ancak, bu konuda size tavsiyem, genel listleer yerine, daha özel konulara eğilmiş listelere, toplayıcılara, portallara, ve evet, sizin sitenizin konusu hakkında bir site sahibi olan ve sizin yazılarını kendi sitelerine eklemekten çekinmeyecek diğer sitelere yönelmeniz yönünde olacaktır.

Teknoloji kategorisinde örneğin, Alltop, Techmeme, PopURLs ve hatta NYTimes teknoloji sayfası pek çok farklı kaynaktan beslemeleri listelemektedir. Bu siteler gerçekten sitenize inanılmaz miktarda trafik akışı sağlayabilir (hatta Alltop sitesinin SEOmoz sitesine en çok ziyaretçi gönderen ilk 30 site arasında yer aldığını da belirtelim). Eğer beslemenizden en fazlasını elde etmeye kendinizi adamışsanız, o zaman paylaşılan, yüksek trafikli ve sayfa görüntüleme sayısına sahip portalları belirlemeli ve onların ilgisini çekecek içerik oluşturmalısınız. İlgili site sahiplerine elektronik posta göndermek kimi durumlarda oldukça başarılı olabiliyor ancak yüzyüze görüşmenin yerini tabi ki hiçbirisi tutmuyor.

3. Beslemelerinizde Absolute URLler Kullanın
İnternet üzerindeki içeriğin %70′inin kopya içerik olduğunu söylersek ne düşünürdünüz? Evet yanlış duymadınız. İnternet’te insanlar birbirlerinin içeriğini kopyalamaya ne yazık ki devam ediyor ve bu sizin başınıza da gelecektir. En azından bu siteler yazınızı kopyaladıklarında size verilen linklerin doğru çalışması için linklerinizin bağıl (relative) URL yerine mutlak (absolute) olmasına özen gösterin (http://www.seomium.com/seo-arama-motoru-optimizasyonu/ yerine /seo-arama-motoru-optimizasyonu/ kullanmamak gibi)

4. Beslemelerin Tıklanma Oranlarını Kaydedin ve Onları Dönüşüm Olarak İşaretleyin
Besleme takibi sayesinde, en çok / en az tıklanan yazıları belirleyebilirsiniz. Ayrıca Linkscape, Yahoo!, Technorati ya da Blogscape’in SMM Prototype uygulamalarını da kullanabilirsiniz (eğer Tweetleri kaydediyorsanız Backtweets uygulaması da bu iş için ideal). İlgili linklere tıklamaları birer conversion (dönüşüm) olarak işaretleyin ve daha çok dönüşüme sahip olan yazıların benzeri yazılar yazmaya başlayın. İnsanların tıklamadıkları yazı kategorisi dahilinde fazla yazı yazmamaya çalışın. Mükemmel blogcular kesinlikle analarının karnından mükemmel blogcu olarak doğmadılar (ben kesinlikle öyle değildim). Mükemmel blogcular zamanla neyin başarılı ve verimli olduğunu öğrenirler ve geçen zaman içerisinde yazılarını sürekli olarak geliştirirler).

5. Tüm İçerik Beslemeleri Genellikle SEO Açısından Daha İyidir
Özet içerik mi tüm içerik mi tartışması genellikle beslemeler üzerinden sitenize ne kadar kişinin geldiği kısmında tıkanıp kalmaktadır. Tüm içerik sebebiyle insanlar sitenizin tamamını sitenizi ziyaret etmeden okuyabilirler, ancak özet içerik de bazı aboneleri rahatsız etmektedir. İşe sadece SEO açısından bakarsak, içeriğin tümünün RSS beslemelerinde yer almasının birkaç avantajı vardır.

  • Tüm metni kullandığınızda, özet metin kullanmanıza oranla daha çok aboneniz olacaktır. Bu da abone sayısının artmasına, bu sayede de okurlarınızın size linkleme olasılığının artmasına yol açacaktır.
  • Tüm metinler başka siteler tarafından kopyalandığında yine metnin tamamı yayımlanacaktır, bu da içeriğin alt kısımlarındaki linklerin sizin sitenize verileceği anlamına gelir.
  • Blog ve besleme listeleri bazen özet içerik gösteren beslemeleri kabul etmeyebilirler ve listelerine kabul etmeyebilirler.
  • Potansiyel yayım ortaklarınız tüm metin yayımlayan beslemelerden hoşlanır, zira bu sayede onlar da kendi ziyaretçilerini sitelerinde tutacaklardır.

Elbette sitenizin hedefleri bu önerileri geçersiz kılabilir ancak en azından potansiyel etkilerinin farkında olmakta bir sakınca yoktur.

Yorum Gönder Blogger

 
Top