BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

   Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama ve WordPress platformu her geçen gün yenileniyor ve kendini güncelliyor. Gün geçmesin ki Google, arama motoru algoritmasında bir değişiklik yapmasın ya da WordPress geliştiricileri, WordPress’in altyapısına yeni özellikler eklemesin. Bu sebeple biz blog yazarları olarak sitemizin altyapısını güncel tutmalı ve sürekli gelişen ve değişen bu alanlarda güncel kalabilmek için arama motoru optimizasyonunu doğru bir şekilde yapmalıyız.

 1. Temel teknik optimizasyon: en temel konular ve en yüksek getiri
  1. Permalinkler (Kalıcı Bağlantılar)
  2. Başlıkları (Title) SEO İçin Optimize Etmek
  3. Açıklamaları (Description) SEO İçin Optimize Etmek
  4. ‘Yazının Devamı’ Metnini Optimize Etmek
  5. Görsel (İmaj) Optimizasyonu
 2. Şablon / Tema (Template) Optimizasyonu
  1. Breadcrumblar
  2. Başlıklar (Headings)
  3. Kodunuzu temizleyin
  4. Hızı hedefleyin
  5. Yan çubuğu (Sidebar) gözden geçirin
 3. Gelişmiş teknik optimizasyon: kopya içeriğin (duplicate content) önüne geçmek
  1. Arşiv sayfalarına noindex, follow uygulayın
  2. Gereksiz arşivleri kaldırın
  3. Sayfalama (Pagination)
  4. Gereskiz arşivlere nofollow uygulayın
 4. Blogunuzun yapısını arama motorları için optimize etmek
  1. Yazılar yerine sayfalar
  2. Eski şişeye yeni rakı: İyi sıralamaya sahip dosyalarınızı daha da iyileştirin.
  3. İlgili sayfalara link vermek
 5. Dönüşüm optimizasyonu: okurlarınızı abone edin
 6. Yorum optimizasyonu: okurlarınızın katkı yapmasını sağlayın
  1. Ziyaretçilerinizi yorum yapmaya teşvik etmek
  2. Yorumcularınıza sadık kalın
  3. İnsanları muhabbete dahil etmek
 7. Site dışı blog SEO’su
  1. Yorumcularınızı takip edin
  2. Twitter kullanın
  3. İlgili blogları bulun ve onlarla birlikte çalışın
 8. Sonuç

1. Temel teknik optimizasyonu

WordPress kurulumunun hemen ardından bile çok iyi bir şekilde optimize edilmiş bir sistemdir ve her bir sayfanın arşivlenmesi için diğer tüm içerik yönetim sistemlerine (CMS) nazaran çok iyi bir iş çıkarmaktadır. Ancak WordPress için daha da kaliteli SEO yapmak elinizdedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak siz de kaliteli ve arama motoru sonuç sayfalarında iyi sıralamalara sahip bir bloga sahip olabilirsiniz.

1.1. Permalinkler (Kalıcı Bağlantılar)

Yapmanız gereken ilk şey, blogunuzun permalink yapısını değiştirmektir. WordPress 2.5 ve üzerinde ilgili değişikliği yapabileceğiniz sayfaya Settings (Ayarlar) -> Permalinks (Kalıcı Bağlantılar) bölümünden ulaşabilirsiniz. WordPress’in ön tanımlı kalıcı bağlantı yapısı ?p=‘dir ancak ben bunun yerine /post-name/ ya da/kategori/post-name/ kullanmayı tercih ediyorum. İlk seçenek için, “custom” (özel) ayarını /%postname%/ olarak değiştirmeniz gerekiyor:
Permalinkler
Kategori adını dahil etmek için ise yine “custom” (özel) ayarını/%category%/%postname%/ olarak değiştirmeniz gerekiyor.
Bunu yaptıktan sonra Redirection plugin‘ini (yönlendirme eklentisi) kurmanız ve ardından Manage (Yönet) -> Redirection (Yönlendirme) -> Seçenekler kısmından her iki URL izleme (URL Monitoring) seçim kutucuklarının “Modified posts” (değiştirilmiş yazılar) seçimine ayarlı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bundan böyle artık o kalıcı bağlantıları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ve bunu yaparken de arama motoru sorunları ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız zira eklenti, yaptığınız tüm değişiklikleri takip edecek ve gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

WWW’lu mu WWW’suz mi?

Hazır bu sayfadayken ayarlamanız gereken bir şey daha var ki o da Root domain (kök alan adı): WWW ekle / kaldır seçeneği. Burada kararınızı verin ve seçiminizi yapın. Kesinlikle her ikisini birden seçmeyin zira bazı arama motorları halen bu ikisini birden kaldıramıyorlar. Ardından index.php / index.html yönlendirmesini de aktif edin. Bu sitenize bir zarar vermeyecektir, aksine size SEO açısından bazı avantajlar bile kazandırabilir.

URL Stopwordleri

Bu eklenti daha çok İngilizce içerikli bloglayan okurlarımıza yönelik. Kalıcı bağlantılarınızın WordPress SEO’unuzu daha da iyileştirmesi için yapmanız gereken son bir şey kaldı ki o da SEO Slugs eklentisini yüklemek. Bu eklenti, kalıcı bağlantılarınızdan İngilizce’de stopword adı verilen kelimeleri otomatik olarak kaldırıyor bu sebeple de özellikle yazı başlıklarında uzun cümleler kullanan kişiler daha kısa kalıcı adreslere sahip olabilecekler.

1.2. Başlıkları (Title) SEO İçin Optimize Etmek

Ön tanımlı olarak, blog makalenizin başlığı ‘Blog başlığı » Blog Arşivi » Anahtar kelimelerle zenginleştirilmiş yazı başlığı’dır. WordPress blogunuzun hakettiği trafiği elde edebilmesi için yukarıdaki sıralama tam tersi olmalıdır. Bunun iki sebebi vardır:
 • Arama motorları ilk sıradaki kelimelere ağırlık verirler, bu sebeple de eğer anahtar kelimeleriniz başlangıca daha yakınsa ilgili anahtar kelimeler için daha iyi sıralamaya sahip olmanız muhtemeldir.
 • Sonuç sayfalarını tarayan insanlar ilk sıradaki kelimeleri görürler. Eğer anahtar kelimeleriniz listede ilk sırada ise, sayfanızın tıklanma olasılığı daha fazladır.
Makaleleriniz için kaliteli başlıkların nasıl hazırlanması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, Aaron Wall’un hazırladığı Google & SEO Dostu Sayfa Başlıklarıyazısına ve videosuna bir göz atmanızı öneririz. Ben bunu HeadSpace kullanarak yapmayı tercih ediyorum zira bu eklenti, bu işlemi oldukça kolaylaştırıyor. Ancak bunun için header.php dosyasını kontrol etmelisiniz ve wp_title; kodunun iki adet kesme işareti içeriyor olduğundan emin olmalısınız. Yani ilgili kod wp_title(''); şeklinde olmalı. Bu, başlık üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı ve o rahatsız edici bölümleyicilerden kurtulmanızı sağlıyor.
Bunu yaptıktan sonra HeadSpace ayarlarına gidin ve yazılarınız ve sayfalarınız için aşağıdakine benzer bir şekilde ayarlayın:
Headspace
Diğer sayfalar için ben aşağıdaki ayarları kullanıyorum:
 • Yazılar / Sayfalar: %%title%% - Blog başlığı
 • Kategoriler: %%category%% Arşivleri %%page%% - Blog başlığı
 • Etiketler: %%tag%% Arşivleri %%page%% - Blog başlığı
 • Arşivler: Blog Arşivleri %%page%% - Blog başlığı
HeadSpace ile ayrıca her bir yazı için ayrı ayrı optimize edilmiş başlıklar da yazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda yukarıdaki ayarların kullanılmadığını göreceksiniz. Bu sayede başlıklarınız üzerinde tam bir kontrol sahibi olmuş ve WordPress başlıklarınızın SEO’ya yardımcı olmasını sağlamış olursunuz.

1.3. Açıklamaları (Description) SEO İçin Optimize Etmek

Her bir kategoriye düzgün bir açıklama girin ve HeadSpace’i kullanarak meta description alanına ilgili açıklamayı %%category_description%% kullanarak ekleyin. Bundan sonra yazdığınız her bir blog yazısı ya da sayfa için özgün bir açıklama girin. Açıklamaların çok önemli bir işlevi bulunmaktadır: insanları tıklamaya teşvik etmek. Bu sebeple tıklamak üzere oldukları sayfanın içeriği hakkında onları bilgilendirmeyi unutmayın ve onların dikkatlerini çekmeye çalışın.

Otomatikleştirilmiş açıklamalar

Bana soracak olursanız, açıklamaları otomatik olarak oluşturmak kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu amaç için hazırlanmış WordPress eklentilerinin bir çoğu, blog yazısının ilk cümlesini kopyalamaktadır ancak blog yazılarındaki ilk cümleler genellikle giriş niteliğindedirler ve yazının ana konusu hakkında hiçbir bilgi içermiyor olabilirler. Eğer durum böyle ise, yazının ilk cümlesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünmesini istemezsiniz, öyle değil mi? Bu sebeple en kaliteli açıklama metni, yazıyı yazdıktan “sonra” el ile yazılan açıklama metnidir. Dilerseniz bu açıklama kısmını boş bırakabilir ve sayfanız için ilgili açıklamayı arama motorunun kendisinin tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer meta açıklama kısmını kullanmazsanız arama motoru yazı üzerinde aranan anahtar kelimeyi arayacak ve onu çevreleyen bir cümleyi otomatik olarak seçerek SERP üzerinde gösterecektir.
Bir metin bloğunu otomatik olarak oluşturmak bir “kısayoldur” ve ne yazık ki (WordPress) SEO’da hiçbir zaman kısayol diye bir şey yoktur (olanlar da çalışmıyor zaten).

1.4. Yazının Devamı Metnini Optimize Etmek

HeadSpace’in bir diğer kullanışlı özellliği ise blogların giriş kısmından sonra beliren “yazının devamı” metnini özelleştirebilmeniz. Bu sebeple eğer blogunuzun ya da blog kategorilerinin ana sayfalarına etiketini yerleştirirseniz, öntanımlı olarak gelen “Devamını oku” metnini özelleştirebilir ve her yazı için daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. WordPress SEO’sunu en iyi yapan şeyler, bunun gibi küçük ayrıntılardır.

1.5 Görsel (İmaj) Optimizasyonu

WordPress SEO’sunun pek dikkate alınmayan özelliklerinden birisi de WordPress üzerinde görsellerin ele alınış şeklidir. Görsellerinize kaliteli alt etiketleri yazarak ve görsel dosyalarınızı yeniden isimlendirerek, farklı görsel arama motorları üzerinden sitenize biraz daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunun yanısıra, sitenizi ekran okuyucu araçları ile ziyaret eden engelli ziyaretçilerinize de yardımcı olmuş oluyorsunuz. Bu sayede ziyaretçileriniz, sitenizde yer alan görsellerin aslında neler olduklarını da dinleyebilirler.
Görselleriniz için kaliteli başlıklar ve alt etiketleri yazmalısınız ancak eğer bunun için zamanınız yoksa bu konuda size yardımcı olabilecek bir WordPress eklentisi mevcut.SEO Friendly Images eklentisini kurduğunuzda eklenti, dilerseniz yazının başlığını ya da görselin dosya adını alt ya da title etiketine ekleyebilir.

2. Şablon / Tema (Template) Optimizasyonu

Tekil yazılarınıza ve sayfalarınıza breadcrumb eklemeniz tavsiye edilir. Breadcrumblar genellikle yazı başlığının üzerinde yer alan ve “Ana Sayfa > Yazılar > WordPress SEO” şeklinde görünen linklerdir. Bu linkler iki şey için faydalıdır:
 • Kullanıcıların sitenizde rahatlıkla gezinmesini sağlarlar
 • Arama motorlarının sitenizin yapısını daha kolay bir şekilde anlayabilmelerini sağlar
Bu breadcrumb linkleri ana sayfaya ve yazının dahil olduğu kategoriye bağlantı vermelidir. Eğer yazılarınız birden fazla kategoriye dahilse o zaman onlardan birini seçerek breadcrumb dizisine dahil etmelidir. Eğer kullandığınız şablon (tema / template) breadcrumb desteği içermiyorsa, o zaman single.php ve page.php dosyalarınızı temanıza dahil edin ve ardından WordPress için breadcrumb eklentisini kullanın.

2.2. Başlıklar (Headings)

Her ne kadar WordPress temalarının pek çoğu bunu doğru bir şekilde işliyor olsa da, yazı başlığınızın h1 etiketine sahip olduğundan ve onun dışında başka hiçbir etiketi içermediğinden emin olun. Blogunuzun adı sadece blogunuzun ana sayfasında h1etiketini kullanmalıdır. Tekil yazı, sayfa ve kategori sayfalarında ise blogunuzun adı h3etiketinden daha yüksek bir etikete sahip olmamalıdır.
Yazı başlıklarını düzenlemek post.php ve page.php dosyaları üzerinde kolayca değişiklik yapılarak mümkündür. Kaliteli ve düzgün başlıkların neden önemli oldukları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Semantic HTML ve SEO yazısına (İngilizce) bir göz atın.

2.3. Kodunuzu Temizleyin

Şablon dosyalarınızdaki tüm Javascript ve CSS kodlarını harici Javascript ve CSS dosyalarına taşıyın, zira şablon içerisindeki gereksiz kod kalabalığının SEO’ya yarardan çok zararı dokunmaktadır. Ayrıca bu sayede ilgili JavaScript dosyalarının ziyaretçiler sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde ziyaretçinin bilgisayarına yüklenmesini ve sonraki ziyaretlerinizde sitenizin daha hızlı açılmasını sağlarsınız. Aynı şey, arama motorlarının gönderdikleri botlar için de geçerlidir.

2.4. Hızı hedefleyin

Arama motorlarının sitenizde günde kaç sayfa arşivleyeceğini belirleyen çok önemli bir faktör vardır ki o da blogunuzun ne kadar hızlı yüklendiğidir. Blogunuzun hızını arttırmak için yapabileceğiniz iki şey bulunmaktadır:
 1. Temanızı optimize ederek mümkün olan en az miktarda veritabanı isteği yapılmasını sağlayın. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi speeding up WordPress (İngilizce) yazısından alabilirsiniz.
 2. Caching eklentisi yükleyin. Bunun için size şiddetle WP-Super-Cache eklentisini öneriyorum. Kurulumu için biraz zaman harcamanız gerekiyor ancak kurulum tamamlandıktan sonra blogunuzun çok hızlı olacağını size garanti edebilirim.
Ayrıca, işin sunucu (hosting) kısmında da ucuza kaçmamanızı öneririm. Eğer link avlama eylemlerinizde başarılı olmak istiyorsanız ve blogunuzun yüksek ziyaretçi taleplerine karşı dayanıklı olmasını istiyorsanız, kaliteli bir hosting paketini tercih edin. SEO’ya yardımcı olacak kaliteli hosting paketleri için tavsiye almak istiyorsanız SEO danışmanlığı broşürümüzü indirerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Tüm tanıdıklarınıza sitenizdeki tüm sayfalar üzerinden gerçekten link vermeniz gerekiyor mu? Yoksa bunu sadece sitenizin ana sayfası üzerinden yapmanız daha mı mantıklı? Google ve diğer arama motorları günümüzde bir site üzerindeki her bir sayfadan aynı siteye verilen linkleri görmezden geliyorlar, bu yüzden arkadaşlarınızın sitelerine sidebar üzerinden link verirken aslında onlara iyilik yapmış olmuyor, hatta sitenizdeki her bir sayfa üzerinden, asıl amacınız onları sitenizde mümkün olduğu kadar tutmakken, ziyaretçilerinizin sitenizi terk etmelerine önayak olarak kendinize zarar vermiş oluyorsunuz.
Aynı şey arama motorları için de geçerli: Tekil yazı sayfalarında, bu bağlantılar genelde yazının kendisi ile alakalı olmadıkları için SEO açısından size bir yardımı da dokunmamaktadır. Bu sebeple WordPress kurulumunda Bağlantılar (Blogroll / Links) kısmına eklenen linkleri kaldırmanızı öneririm. Eğer arkadaşlarınızın sitelerine link vermek istiyorsanız, bunu sadece ana sayfa ya da bu amaca yönelik bir sayfa üzerinden link vererek gerçekleştirebilirsiniz.
Muhtemelen bir gün WordPress geliştiricileri bu tip bir değişikliğin doğrudan yönetici paneli üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayacaktır. O zamana kadar biri ana sayfada biri de sitenizin geri kalan sayfalarında olan iki adet sidebar kullanmanız ya da bu sorunu giderecek bir eklenti yazmanız gerekiyor.

3. Gelişmiş WordPress SEO ve Kopya İçerik (Duplicate Content)

Yukarıdaki tüm temel sorunları giderdikten sonra, işin geriye kalan kısmının tek bir konu altında toplandığını göreceksiniz ki o da: kopya içerik (duplicate content). WordPress, kurulumunun hemen ardından bir dizi sınıflama seçeneği ile gelmektedir:
 1. tarih tabanlı
 2. kategori tabanlı
 3. etiket tabanlı
Bunun yanısıra WordPress, ana sayfadan başlayarak yazdığınız ilk sayfaya ulaşana kadar sayfa sayfa gezeceğinizi düşünüyor. Bu da yetmezmiş gibi, her bir yazarın/author/yazar-adi/ adresi altında yazıları da listeleniyor. Tüm bu sebeplerden ötürü, başta tek bir yazara sahip WordPress blogları olmak üzere tüm WordPress bloglarında kopya içerik (duplicate content) sorunu oluşuyor.
Özünde bunun anlamı, siz WordPress tabanlı blogunuza bir yazı girdiğinizde, aynı yazı, yazının kendi sayfasının yanısıra 5 farklı sayfada da yer alıyor. Yazının bu bölümünde size tüm bu kopya içerik sorunundan nasıl kurtulacağınızı ve sayfalama sorunlarını nasıl gidereceğinizi göstereceğiz.

3.1. Arşiv sayfalarına Noindex, follow uygulayın

Robots meta eklentisini kullanarak aşağıdaki tüm arşiv sayfalarının arama motorları tarafından aranmasını engelleyin.
Robots-meta eklentisi sayesinde, tüm arşiv sayflarınızın taranmasını engelleyebilirsiniz.
Bu ayarları yaptıktan sonra arama motorlarınız bu arşiv sayfalarındaki linkleri takip edecek ancak ilgili sayfaları arama sonuçlarında göstermeyecektir. Herkes bu ayarların bu şekilde olması konusunda hemfikir değil. Kimileri, arşiv sayfalarında, her bir yazının özetini göstermenizin yeterli olduğunu söyleyecektir. Bunda da bir sorun yok ancak bana soracak olursanız, hepsini tümden kaldırmak en iyisi.

3.2. Gereksiz arşivleri kaldırın

Eğer blogunuzda tek bir yazar bulunuyorsa ya da yazar arşivlerinize ihtiyacınızın olmadığını düşünüyorsanız, robots-meta eklentisini kullanarak yazar arşivlerini kaldırın. Ayrıca, eğer tarih tabanlı arşivlemeyi kullanmayacağınızı düşünüyorsanız, o zaman onu da kaldırın. Eğer bu arşivleri temanız üzerinde kullanmıyorsanız bile, birisi o arşivlere link verebilir ve bu da WordPress SEO’nuzu zarara uğratabilir.

3.3. Sayfalama

Dikkatinizi çekmek istediğim üçüncü nokta ise, eğer arama motorlarının sitenizin içeriğini taraması için gönderdikleri ‘bot’ adı verilen yazılımlar bir kategori sayfasına ulaşırlarsa, o zaman ilgili kategori altındaki sayfalara sorunsuz ulaşabilirler. Ancak eğer bir kategori altında çok fazla yazı var ise, o zaman botun eskiden yazdığınız o mükemmel yazıya ulaşabilmesi için 10 sayfa geriye gitmesi gerekebilir.
Bu sorunu giderecek bir eklenti mevcut. Jaimie Sirovich tarafından yazılan Pagerfix eklentisi, sayfalamanın aşağıdaki şekilde görüntülenmesini sağlıyor.
Pagination (Sayfalama)
Eklentiyi kurduktan sonra ilgili sayfalama modelini temanıza eklemek için, sayfalamanın yer aldığı kısımlarda (örneğin index.php ya da archives.php) yer alan aşağıdaki kodu:

Aşağıdaki kod ile değiştirin:

3.4. Gereksiz linklere nofollow uygulamak

WordPress SEO’nuzu iyileştirecek bir diğer yöntem de, giriş ve kayıt sayfalarınıza blogunuzdaki her bir sayfadan link vermeyi durdurmak. Aynı şey RSS beslemeleriniz, elektronik posta ile abonelik ve benzeri linkler için de geçerli. Robots-meta eklentisi tüm giriş ve kayıt linklerinize nofollow uygulamanıza olanak tanır. Muhtemelen RSS bağlantılarınıza da kendiniz nofollow uygulamanız gerekecektir. Eğer meta widget’ini kullanıyorsanız, robots-meta eklentisinde yer alan ve ilgili widget üzerindeki linkleri nofollow uygulanmış linklerle değiştirmenizi sağlayacak ilgili ayarı aktifleştirmeyi düşünebilirsiniz.

4. Blogunuzun yapısını arama motorları için optimize etmek

Bloglar, üzerlerinde barındırdıkları kategori, etiket ve benzeri sınıflandırma yöntemleri sebebiyle, arama motorları tarafından kolay bir şekilde taranabilmelerini mümkün kılar: Tüm yazılar birbirleri ile iyi bir şekilde linklenmiştir ve genellikle kodlama da güzel ve temizdir. Ancak, tüm bunların karşılığında blogunuzdaki sayfalara alacağınız linkler sebebiyle elde edeceğiniz puanlar daha seyrek olacaktır. Bunun yegane sebebi ise yorumlardır.

4.1. Yazılar yerine sayfalar

Bazı blog sitelerinde, site sahiplerinin bloglarına ekledikleri yazıların bazılarını bir blog makalesi değil de sabit bir sayfa olarak hazırlamayı tercih etmektedirler. Özellikle yazılarınızı yazarken anahtar kelimenin kullanım sıklığı/ağırlığı (keyword density) gibi etmenlere dikkat ediyorsanız, blogunuza bırakılan yorumlar özenle planladığınız yazınızın anahtar kelime ağırlığını bir anda mahvedebilir. İşte her şeyin yanlış gitmeye başladığı nokta da budur.
Eğer en önemli yazılarınızı birer blog yazısı değil de blogunuza bir sayfa olarak eklerseniz, hem daha sonradan düzenlemesi kolay olur, hem de yorumların ilgili yazıya zarar vermesini önlemiş olursunuz.

4.2. Eski şişeye yeni rakı

Eğer yazınız ya da blogunuz popüler olmaya başlarsa ve hedeflediğiniz anahtar kelimeler için iyi bir sıraya yükselirse, o zaman aşağıdakileri yapmayı düşünebilirsiniz.
 • güncellenmiş ve iyileştirilmiş bir içerik için yeni bir sayfa oluşturun.
 • Eski yazınızın URL’sini yazi-adi-orjinal ile değiştirin.
 • Yeni sayfanızı eski yazının URL’si altında yayımlayın ya da eski URL’yi yeni URL’ye yönlendirin.
 • Size link vermiş olan herkese birer e-mail göndererek eski yazınızı daha da iyileştirdiğinizi ve güncellediğinizi söyleyin.
 • Aynı linklerin yeniden gelmesi için bekleyin ve;
 • hedeflediğiniz anahtar kelimeler için daha da iyi bir sıralamaya sahip olun. Çünkü:
  • artık anahtar kelime kullanım sıklığı / ağırlığı (keyword density) üzerinde daha fazla kontrol sahibisiniz.
  • makalenize daha da fazla link almış oldunuz.
  • makalenizi zamanı geldiğinde güncelleyebilir ve iyileştirebilirsiniz.
Bazıları hemen şunu diyecektir: Eski makalemi yeni makaleye 301 ile yönlendirerek aynı etkiyi almış olurdum. Doğru. Ancak: eski yazınızdaki yorumları kaybetmiş olurdunuz ve 301 yönlendirmeleri bazen biraz zaman alabiliyor. Elbette bu tekniği uygularken oldukça dikkatli olmalı ve diğer ürünleriniz için de iyi bir sıralamaya sahip olmak için kullanmamalısınız. Eğer siz de bu yazıya arama motoru üzerinden ya da Digg üzerinden WordPress SEO yazarak geldiyseniz, tam beklediğiniz içeriğe ulaşmış oldunuz.
Arama motorlarının eski içeriğinize daha kolay ulaşabilmeleri için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de, alakalı yazılar (related posts) eklentisini kullanmaktır. Bu eklenti, yazılarınızın yer aldığı veritabanı üzerinde arama yapıyor ve o an yazdığınız yazı ile ilgili linkleri yazınızın altına ekliyor.
Piyasada bu tip pek çok eklenti bulunuyor ancak ben hem kullanımı en kolay hem de bence en iyi olduğunu düşündüğüm Simple Tags eklentisi ile gelen özelliği kullanıyorum.

5. Dönüşüm Optimizasyonu: Okurlarınızı abone edin!

Pek çok blogcu halen sırf bir bloga sahip oldukları için hiçbir şeyi optimize etmemesi gerektiğini düşünür. Bu kesinlikle yanlıştır. İnsanların size link vermesini sağlamak için onların blogunuzu okumalarını sağlamalısınız öncelikle. Peki sizce hangisi daha kolay: Halihazırda blogunuzu düzenli olarak ziyaret eden birisinden link almak mı, yoksa blogunuzu ilk kez ziyaret eden birisinden hemen link almak mı? Doğru bildiniz.
İşte bu sebeple dönüşüm optimizasyonu, blogcular için de oldukça önemlidir. Ziyaretçileri site sahiplerinin hedefledikleri eyleme yönlendiren elementleri nasıl test edebileceklerini öğrenmeli ve bu sayede gerek e-mail yolu ile olsun ya da RSS yolu ile olsun onların blogunuza abone olmalarını sağlamalısınız. (Bu arada eğer siz de halen bizim sitemize abone olmadıysanız, hemen abone olun!).
Önemli olduğunu düşündüğüm ve pek çok blogcunun da benimle aynı fikirde olduğu şey, bloglarda büyük boyutlu RSS simgesi kullanmanın yanı sıra, e-mail aracılığı ile sitenize abone olmalarını sağlamak.
Unutmamanız gereken bir diğer şey ise, insanların blogunuza abone olmalarını isteyebilecekleri. Eğer ziyaretçileriniz siteniz üzerinde bir yazıyı okumayı bitirmişlerse ve ilgili yazıyı beğenmişlerse, tam o noktada onlara ulaşmak yerinde olur, öyle değil mi? İşte bu sebeple pek çok blog yazarı, her blog makalesinin altına, “Eğer bu yazıyı beğendiyseniz RSS beslemesine abone olarak bunun gibi daha pek çok yazıya ulaşabilirsiniz” benzeri açıklamaları ekliyorlar.
Yorumlar sırf insanların size ne kadar özel olduğunuzu söyledikleri ya da yaptığınız bir hatayı bildirdikleri için güzel değildir, Yorumlar güzeldir çünkü, hepsinden öte, insanlar bu sayede siteniz ile bir bağ kurmuş olur. Bağ kurmak ise, insanların size link vermelerindeki en önemli faktörlerden birisidir: insanlar yorum bırakarak size önem verdiklerini gösterirler, yeni bir tartışma başlatırlar. Bu noktada sizin tek yapmanız gereken onlara cevap vermek. Bu sayede siz de ziyaretçilerinizle bir ilişki kurmuş olursunuz.

6.1. Ziyaretçilerinizi yorum yapmaya teşvik etmek

İnsanlara bir şey yaptırmanın en kolay yolu, onlardan istediğiniz şeyi yapmalarını istemektir. İnsanları bağlayacak bir tarzda yazı yazın ve ardından okurlarınızın yazı hakkındaki ya da alakalı bir konu hakkındaki görüşlerini sorun.
Diğer bir önemli nokta ise yorumlarınıza verdiğiniz linklerdir. Yorum linkiniz “Yorum yok »” mu diyor yoksa “Henüz bir yorum bırakılmamış ancak sizin yorumunuzu bekliyoruz” mu diyor? Aradaki farkı hissedebiliyor musunuz? Bu değişikliği index.phpdosyasını açıp üzerinde comments_popup_link() kodunu arayarak ve ilgili kodda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

6.2. Yorumcularınıza sadık kalın

Yapabileceğiniz diğer bir şey ise, ziyaretçileriniz yorum bıraktığında onlara teşekkür etmek. Ancak her zaman değil, zira bir süre sonra bu ziyaretçilerinizi rahatsız edecektir. Ancak ilk kez yorum bıraktıklarında onlara teşekkür etmek iyi bir fikirdir.
Justin Shattuck adlı WordPress geliştiricisi de aynı şeyi düşünmüş olmalı ki Comment Relish eklentisini geliştirdi. Yukarıda bahsettiğim gibi bu eklenti sayesinde ziyaretçileriniz sitenize yorum bıraktığında ilgili eklenti onlara bir e-mail gönderiyor. Gönderilecek e-mail’deki mesajı dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Gönderilen e-mailde ayrıca feed adresinize link vermeyi unutmayın.
Diğer bir seçenek ise comment redirect eklentisini kullanmak. Bu eklenti sitenize ilk kez yorum bırakan insanları önceden hazırladığınız bir “teşekkür” sayfasına yönlendiriyor.

6.3. İnsanları muhabbete dahil etmek

Artık insanlar sitenize yorum bıraktığına göre, onların yorum bırakmaya devam ettiğinden emin olmalısınız. İşte bu sebeple subscribe to comments eklentisini yüklemenizi öneririm. Bu eklenti sayesinde ziyaretçileriniz, tıpkı forumlarda olduğu gibi, bir yorum grubuna abone olabilmelerini ve abone oldukları herhangi bir yoruma yeni bir yorum bırakıldığında bir e-mail alacaklardır. Bu sayede ziyaretçilerinizin daha fazla yorum bırakmalarını sağlayabilirsiniz.

7. Site dışı blog SEO’su

Eğer yukarıdaki tüm kaliteli WordPress SEO tavsiyelerini uyguladıysanız, başarılı olmaya bir adım daha yaklaşmışsınız demektir, hem bir blogcu olarak, hem de arama motoru optimizasyonu açısından. Sıradaki adım kolay görünse de aslında o kadar kolay değil. Şimdi yapmanız gereken şey, insanlarla İnternet üzerinden konuşmak.

7.1. Yorumcularınızı takip edin

Son zamanlarda Web üzerinde “sen bana yorum bırak ben seni takip edeyim” olarak tanımlanabilecek bir trend oluşmuş durumda. İnsanlar ziyaretçilerinizi “ödüllendirmek” için sitenizden nofollow kodunu kaldırmanızı istiyorlar. Bunda her ne kadar hemfikir olsam bile, önemli bir sorun var… WordPress blogunuz arama motoru sonuç sayfalarında iyi bir sıralamaya sahip olduğunda nofollow kullanmamış olmak başınızı çok ağrıtacak. Benim burada size tavsiye edeceğim şey ise “gerçek anlamda” yorumcularınızı takip etek. Web sitelerine gidin ve onların yazılarına kaliteli ve faydalı yorumlar bırakın. Bu sebeple onların size daha çok saygı duymalarını sağlarsınız.
Eğer bunun çok fazla iş olduğunu düşünüyorsanız, ziyaretçilerinizin ortalama %1′inin size yorum bıraktığını unutmayın. Bu %1′lik kesim sizin dikkat etmeniz gereken kesimdir.

7.2. Twitter’ı Kullanın

Twitter son zamanların hiç şüphesiz en popüler mikro bloglama servisi. Twitter o kadar popüler hale geldi ki, neredeyse takip etmek isteyebileceğiniz tüm insanlar günümüzde Twitter kullanmaya başladı ve bu insanlar neredeyse e-maillerinden daha çok takip ettikleri kişilerin “tweet”lerini okuyor. Özellikle bu kişilerin elektronik posta adresleri yerine Twitter kullanıcı adlarını İnternet üzerinden paylaştıklarını da varsayarsak, bu durum onlara ulaşmanızı kolaylaştırıyor.
Eğer WordTwit ya da Twitter Tools kullanıyorsanız, sitenizde yayımladığınız tüm yazılar Twitter hesabınıza otomatik olarak aktaracaktır. Twitter’a gönderdiğiniz her mesaj, az ama öz birkaç ziyaretçinin sitenize gelmesine yol açacaktır. Ayrıca Twitter üzerinden yazılarınıza yorum bırakmak, sitenize girip yorum bırakmaktan daha kolay ve “çabuk” olduğu için, insanlarla Twitter üzerinden iletişim kurma olanağı da doğmuş olacak.

7.3. İlgili blogları bulun ve onlarla birlikte çalışın

Eğer bazı özel anahtar kelimeler için bulunmak istiyorsanız, Google Bloglar‘ı ziyaret edin ve hedeflediğiniz anahtar kelimeler için hangi sitelerin ilk 10′da olduğunu öğrenin. Ardından o blogları ziyaret ederek yazıları okuyun ve yazılara yardımcı yorum bırakın. Hatta kendi siteniz üzerinden ilgili bloglar hakkında derleme yazılar yayımlayın ve o sitelere link verin: iletişim kurun! Link alabilmenin tek yolu komünitenin bir parçası olmaktan geçer.

Sonuç

Bu rehber size gerçekten pek çok bilgi veriyor. Teknik konulardan dönüşüm ipuçlarına, içerik ipuçlarından yorum ipuçlarına ve bunların birbirleri arasındaki optimizasyona yönelik pek çok SEO ipucu yer alıyor. Ancak yukarıda yazılanları sadece okumakla kalmak size pek bir şey kazandırmayacaktır. Yukarıda yazılanların pek çoğunu uygulamalısınız.

Yorum Gönder Blogger

 
Top