BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


Tasarım önemlidir ama site hızınız kadar değil.

Kullanıcılar hızlı bir siteyi dünyanın en güzel tasarlanmış sitesine tercih ederler.

Çünkü siteniz 3 saniyeden kısa bir süre içinde açılmıyorsa, ziyaretçilerinizin yarısına yakınını kaybediyorsunuz. Eğer ziyaretçileriniz müşterileriniz anlamına geliyorsa durum daha da kötü.

Site hızının önemiyle ilgili bazı istatistikler için Akamai’nin araştırmasına göz atalım:

  •  İnsanların %47′si bir web sayfasının 2 saniye ya da  daha kısa sürede açılmasını bekliyor.
  • %40′ı  web sayfası 3 saniyeden fazla sürede açılıyorsa o siteyi terk ediyor.
  • Online alışveriş yapanların %52′si sayfa yükleme sürelerinin o siteye olan sadakatlerinde etkili olduğunu belirtiyor.
  • Kullanıcıların %14′ü ise site yavaş olduğu takdirde başka siteye girip alışveriş yapıyor.

Bu istatistikler dışında site hızının arama sonuçları için önemli bir faktör haline geldiğini belirten önemli kişi ise Google’ın spamden sorumlu yöneticisi Matt Cutts.

Wordpress Tabanlı Sitenizi 4 Adımda Nasıl Hızlandırırsanız? 

1-Hızınızı Ölçün
Site hızınızı arttırmanız için öncelikle sitenizin ne kadar hızlı olduğunu bilmek zorundasınız. Başlangıcını bilmediğiniz ve hedef koymadığınız hiçbir şeyin sonunu getiremezsiniz. Site hızını ölçmek için çok fazla araç olsa da size hepsi farklı rakamları verecektir.
Hız ölçen aynı zamanda hangi önlemleri almanız gerektiğini belirten ücretsiz araçlar:
( Pingdom Tools ile hızınızı ölçerken ölçüm yerinizi ”settings”den Amerika yerine Türkiye’ye daha yakın olduğu için Amsterdam olarak ayarlamayı unutmayın ) 
GTmetrix iki farklı sonuç veriyor. Bunlardan ilki Yslow ki Yahoo’nun kullanıma sunduğu kaliteli ve ayrıntılı bir hız ölçüm aracı, diğeri ise Pagespeed ki bu da Google’ın site hızlarını taramak için piyasaya çıkardığı araç. GTmetrix, en önemli iki aracın verilerini aynı anda göstererek diğer rakiplerinden sıyrılıyor.

2- Gereksiz Eklentileri ve Gönderi Revizyonlarını Kaldırın
Sitenizi kimse çok fazla eklentisi olduğu için ziyaret etmeyecektir. Kaş yaparken göz çıkarmamak için biran evvel gereksiz tüm eklentilerinizi etkisizleştirin ya da tamamen kaldırın. Sadece sitenizin geri dönüşüm oranını arttıracak ve okuyucuya fayda sağlayacak ,vazgeçemeyeceğiniz eklentilerle yola devam edin. Aktif olan gereksiz birkaç eklentiyi kaldırdığınızda site hızınızın arttığını hemen fark edeceksiniz.
Yine de ikilemde kaldığınız durumlar olabilir. Kaldırsam mı kaldırmasam mı diye düşünmeyi bırakın ve  ünlü domain&hosting şirketi Godaddy’nin imzasını taşıyan P3 Plugin Performance Profiler eklentisini indirin. Bu eklenti hangi plug-inin site performansınızı ne kadar etkilediğiniz yüzdelerle gösteriyor. Böylece site hızınızı gerçekten yavaşlatan plug-inleri görebilir ve temizleyebilirsiniz.

Gereksiz eklentileri temizledikten sonra yapmanız gereken işlem gönderi revizyonlarınızı kaldırmak. Blogumuz için bir gönderi hazırlarken birçok kez içeriği değiştirebiliyoruz ve her değiştirdiğimizde WordPress gönderinin bir önceki halini veritabanına kaydediyor. Bu durum zamanla veritabanını feci şekilde yavaşlatıyor. Korkmayın çözümü var…

Bunun için bu eklentiyi kurun: Better Delete Revision

Eklenti sayesinde WordPress’in otomatik olarak veritabanına kaydettiği belki de binlerce gereksiz revizyonu kolay şekilde kaldırabilirsiniz. Eklentiyi kullandıktan sonra kaldırmayı unutmayın, çünkü her eklenti sayfa açılış hızınızı etkileyecektir.

3- Resimlerinizi Optimize Edin
Sayfa hızını en çok etkileyen faktörlerin başında resim adedi&boyutu geliyor. Açılış sayfanızda ve diğer sayfalarda ne kadar az resim kullanırsanız-diğer koşullar sabit kalmak koşuluyla- sayfanız o kadar hızlı açılacaktır. Eğer yeni bir site açıyorsanız kuruluş aşamasından başlayarak site hayatını devam ettirdiği sürece az yer kaplayan resimler kullanmaya özen gösterin.  Resim boyutlarının az yer kaplamasını sağlamak için:

  • WordPress tabanlı sitenize resimleri metin içerisinde görümesini istediğiniz boyutta ekleyin. Diğer bir deyişle, 200×200 boyutunda bir resim kullanacaksanız, 400×400 boyutunda resim yükleyip onu küçültmeyin. Çünkü bu ekstra bir HTTP isteği anlamına gelir ve hızı olumsuz etkiler. Resmi küçültmek ve istediğiniz boyuta getirmek için Paint’i kullanabilirsiniz.
  • Resimlerinizi kaliteleri düşmeden online araçlarla optimize edebilirsiniz. Jpeg formatlı resimleri Jpegmini ile, png formatlı resimleri Tinypng ile küçültebilirsiniz.
  • Faviconunuzu ve logonuzun boyutunu mutlaka düşürün. Bunun için yukarıdaki araçları kullanabilirsiniz.
  • Benim de kullanmakta olduğum, WordPress’e yüklediğiniz tüm resimlerin boyutunu tek bir tuşla düşüren Bulk.Smush it eklentisini indirin ve  kullanmaya başlayın. Yapmanız gereken tek şey aklınıza geldiğinde ”ortam” sekmesine gelip ”bulks smush it” düğmesine basmak. Tek bir tuşla ciddi boyut tasarrufu sağlayabilirsiniz
  • Kullanmanız gereken diğer eklenti de Lazy Load. Eklenti, sadece resimler okuyucu tarafından görüntülendiğinde resimleri yüklüyor.(Normal koşullarda bir internet sitesine girdiğinizde tüm resimler yüklendikten sonra sayfa tam anlamıyla görünür fakat Lazy Load sayesinde cursor’ınızı aşağı indirdikçe ve siz resimleri gördükçe resimler yavaş yavaş yükleniyor böylece sayfa açılış hızı artıyor) 

4- W3 Total Cache Kullanın
W3 Total Cache, WordPress’in açık ara en iyi performans eklentisi. Eklenti, Mashable ve Smashing Magazine gibi dünyanın önde gelen teknoloji blogları tarafından tercih ediliyor. Server yükleme sürelerini düşürerek ve http isteklerini azaltarak, web sitesi üzerindeki performans baskısını hafifletiyor.
Eklentiyi yüklediğinizdeki varsayılan ayarları koruyabilirsiniz. Eğer varsayılan ayarlarda değişiklik yapmak istiyorsanız buradan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç: Bu ayrıntılar dışında site hızını birinci dereceden etkileyen diğer faktörler seçtiğiniz hosting servisi ve kullandığınız temanın kod yapısıdır.
Site hızınızı arttırmak için http isteklerini elinizden geldiği kadar düşürün.
Unutmayın: Ne kadar az http isteği, o kadar hızlı web sitesi.
Yorum Gönder Blogger

 
Top