BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

   WordPress, blogunuzun özelliklerini iyileştirecek ve ona yeni özellikler ekleyecek pek çok eklentiye sahiptir. Bu makalenin yazıldığı sırada WordPress Eklenti Dizini‘nde 6.000′in üzerinde eklenti bulunuyordu.

   Farklı WordPress eklentileri farklı amaçlara hizmet eder ve çok fazla WordPress eklentisi kullanımı gerek sitenizin yavaşlamasına gerekse de sunucunuza olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır. O zaman blogunuz için gerekli eklentileri nasıl belirleyeceğiz? WordPress ile yeni tanışmış pek çok kullanıcı bu soruyu sormaktadır.

   Bu makalede yeni bir blog üzerinde kullanılması gereken olmazsa olmaz 10 WordPress eklentisini bulacaksınız. Bazı eklentiler WordPress kurulumunuzun güvenliğini arttırırken, diğer bazı eklentiler ise hem spam yorumlarına karşı blogunuzu koruyacak, hem de arama motoru sıralamanızı iyileştirecektir.

1. Akismet
Akismet WordPress için geliştirilmiş ve spam amaçlı yorumlara ve üye kayıtlarına karşı blogunuzu koruyan oldukça güçlü bir eklentidir. WordPress kurulumu ile birlikte gelmektedir ancak ilgili eklentiyi kullanabilmek için wordpress.com sitesi üzerinde ücretsiz bir hesap açmalı ve kişiye özel API anahtarınızı almalısınız. Bazı WordPress kullanıcıları SPAM yorumlara arada bir göz atmayı tercih ediyor, zira Akismet, nadiren de olsa, kimi zaman SPAM olmayan yorumları SPAM olarak işaretlemekte.

2. Google XML Sitemap Generator
Google XML Sitemap Generator eklentisi blogunuz için bir site haritası oluşturmaktadır. Oluşturulan bu site haritası, Google, Yahoo!, Bing ve Ask.com ile uyumlu olmakla birlikte, bu eklenti, blogunuzda herhangi bir güncelleme yaptığınızda arama motorlarını bilgilendirmektedir.

3. All in One SEO Pack
All in One SEO Pack eklentisi, eğer blogunuzun arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız kesinlikle kullanmanızı tavsiye ettiğimiz bir eklenti. Bu eklentiyi kurduktan sonra blog girdilerinizin başlık ve açıklama kısımlarını değiştirebilir, ayrıca yazılarınıza anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Dilerseniz eklentinin anahtar kelimeleri sizin için otomatik olarak oluşturmasını da sağlayabilirsiniz.

4. Contact Form 7
Contact Form 7, adından da anlaşılacağı üzere blogunuza kolayca iletişim formları eklemenize yardımcı olan bir eklenti olup, AJAX destekli gönderimleri ve CAPTCHA spam korumasını desteklemektedir. CAPTCHA korumasını kullabilmek için blogunuzunda ayrıca Really Simple CAPTCHA eklentisine de sahip olmanız gerekiyor. Bu eklenti sayesinde iletişim formlarınızda, onaylama kutucukları, seçim kutucukları, radio düğmeleri, metin kutuları, e-mail girdi alanları gibi farklı girdi alanları oluşturabilirsiniz.

5. WordPress Related Posts
Bu eklenti, blogunuzdaki yazılar ile alakalı diğer yazıları, yazılara iliştirilmiş etiketleri kullanarak belirlemektedir. WordPress için bu amaca yönelik pek çok WordPress eklentisi bulunmaktadır ancak benim tercihim hem kullanım kolaylığı hem de fazla ayar gerektirmemesi sebebiyle bu eklentiden yana. Bu eklenti ayrıca RSS beslemesine de alakalı yazıları otomatik olarak ekleyebilmekte.

6. Feedburner Feedsmith Plugin
Eğer beslemenizi barındırması için Feedburner kullanıyorsanız, o zaman bu eklentiyi indirmelisiniz. Feedburner Feedsmith eklentisi beslemenizi otomatik olarak Feedburner.com’a yönlendirecektir. Bu eklentinin resmi İnternet sayfasını bulamadığım için eklentiyi doğrudan indirebileceğiniz sayfaya bağlantı verdim. Kurulumu yaptıktan sonra Ayarlar -> Feedburner sayfasına giderek Feedburner adresini girdikten sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz.

7. WP DB Backup
WP DB Backup eklentisi sayesinde WordPress veritabanınızı kolayca yedekleyebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde siteniz herhangi bir saldırıya uğradığında ya da sunucu değiştirmeniz gerektiğinde verilerinizi kaybetmemeniz açısından önemlidir. Veritabanınızı yedekleyebilmeniz için 3 farklı yöntem bulunmakta: sunucuya kaydet, bilgisayara indir ya da elektronik posta ile gönder. Ayrıca yine bu eklentiyi kullanarak WordPress yedeklemelerinizi otomatikleştirebilirsiniz.

8. Broken Link Checker
Bu kullanışlı eklenti sayesinde sitenizde verdiğiniz bağlantıların çalışır durumda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Çalışmayan linkler, arama motoru sıralamanızı kötü yönde etkileyebileceğinden ötürü dikkatle ele alınması gerekmekte.

9. StatPress Reloaded
StatPress Reloaded ile ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz. Günlük ziyaretçi sayısı, sayfa görüntülenme sayısı, arama motoru örümceklerinin ziyaret sayısı ve beslemelerinize erişim sayısı gibi istatistiksel bilgileri alabileceğiniz bu eklenti sayesinde ayrıca arama motoru terimleri, sitenize link veren diğer siteler ve bir ziyaretçi sitenizi terk etmeden önce ziyaret edilen son sayfa gibi detaylı blgiler de alabilirsiniz. Daha da detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılar dilerlerse Google Analytics kurulumu yapabilirler ancak bu eklenti sayesinde fazla detaya inmeden her seviyeden site yöneticisinin öğrenmek isteyebileceği bilgilere ulaşabilirsiniz.

10. Antivirus for WordPress
Bu küçük eklenti sayesinde WordPress sisteminizde bulunabilecek olası zatarlı kodları belirleyebilir, dilerseniz sitenize günlük bazda otomatik olarak virüs taraması yaptırabilirsiniz. Site yöneticisi site üzerinde zararlı bir kod bulunduğunda otomatik olarak bilgilendirilecektir.


Bizi Takip Edin...
Pinterest>>Facebook>>Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın...Yorum Gönder Blogger

 
Top