BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


Windows ve Mac OS X, birçoğumuzun tahim ettiği gibi farklı dosyalama sistemleri kullanırken Windows, dahili belleklerinde NTFS sistemi üzerinden çalışıyor. Buna karşılık Mac OS X'te HFS+ adında bir sistem mevcut. Harici bellekler için ise Windows FAT32 kullanyor. Bunun yegane amacı diğer platformlarla uyum sağlayabilmek. Mac bilgisayarları da FAT32 olarak biçimlendirilmiş bellekleri okuma kabiliyetine sahip. FAT32'nin en büyük sorununa gelecek olursak, tek bir dosya boyutunun 4 GB'yi aşamıyor olması.

Mac belleklerinin birçoğu HFS+ formatına uyarlanıyor, hatta bazıları satışa sunulurken bile önyükleme olarak bu formatı veriyor. Bugüne kadar bu tarz belleklerden eziyet çeken Windows kullanıcıları gönüllerini ferah tutsun, çünkü Mac formatındaki bellekleri Windows üzerinden okumanın 4 farklı yolu mevcut.

1. Harici Belleğe Format Atıp Dosyaları Temizlemek
Eğer ki bu belleklerin içersindeki dosyalarla ilgilenmiyorsanız, yapmanız gereken işlem çok basit. Yerleştirilen harici belleğe format atıp NTFS veya FAT32 formatlarını seçmek. Sizlere aşama aşama bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağım.

a) Windows Gezgini üzerinden belleğinizi bulduktan sonra sağ tıklayıp listedekiler arasından Format... seçeneğini tıklayın.
Format...
b) Bundan sonra açılan pencerede iki platformu kullanacaksanız dosyalama sistemini FAT32 olarak seçmelisiniz. Ancak sadece Windows için kullanmayı arzu ediyorsanız NTFS benim daha çok tavsiye ettiğim bir formattır.
NTFS veya FAT32
c) Dilediğiniz formatı seçtikten sonra belleğinizin içinde herhangi bir veri kayıtlıysa karşınıza ufak bir uyarı penceresi çıkacak. Ama dikkat etmenizde fayda var: Bu aşamadan sonrasını seçtiğiniz takdirde belleğin içerisindeki dosyaların tümü silinecektir.
Uyarı Penceresi
d) Tüm bu işlemleri kabul ettiğinizde bir önceki pencerenin donmuş bir haliyle karşılaşacaksınız. Bu aşamada panik yapmayın, format işleminiz tamamlanıncaya kadar süren bir durum söz konusu.
Takılan pencere
e) İşlemin tamamlanmasını onaylayan ufak bir pencereden sonra yapmanız gereken tek şey artık tamam butonunu tıklamak.
Format Tamamlandı
Bu aşamadan sonra harici belleğinizi Windows üzerinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ne var ki bu aşamaları tamamladığınızda kullanmak isteyebileceğiniz tüm verileri kaybetmiş olacaksınız. Ama endişe etmeyin. Tüm bu işlemi bir kenara atabileceğiniz 3 farklı yolumuz var. Bu 3 farklı yönteme gelecek olursak, sizin tercihlerinize hitap edebilecek, aralarından sizin kendi kararınızı vermeniz gereken 3 adet program HFS, HFS+ ve HFSX dosyalarını doğrudan okumanızı sağlıyor. Sizi çok merakta bırakmadan listeye devam ediyorum.

2. MacDrive
MacDriveMacDrive, bahsettiğimiz soruna senelerdir çözüm getiren güvenilir bir program. MacDrive, ücretli bir program olmasına karşın size fonksiyonları denemeniz için 5 günlük bir deneme süresi sunuyor. Diğer alternatifler arasında fiyatı yüksek olan bu programın başarabildikleri arasında disk onarımı ve disk bölme işlemleri mevcut ve bu hizmetler size yüksek bir performansta sunuluyor.
MacDrive MacDrive - Windows için Mac dosya Yöneticisi               

3. Paragon HFS+
Paragon HFS+
Paragon HFS+ de deneme sürümü olan ama tam sürümü paralı bir uygulama. Bu program MacDrive kadar kapsamlı olmasa bile Windows üzerinden HFS+ dosyalama sitemi altındaki verilerin tamamını hem okuyabiliyorsunuz hem de bu formata uygun şekilde dosya kaydetmeniz mümkün oluyor. Bunun anlamı, Windows üzerinde kurulu olan tüm programlarınızın HFS+ sistemi altındaki dosyaları tanıyıp çalıştırabilmesi. Bu programın bedeli MacDrive'dan daha düşük olsa da para ödemeden işlem yapmak istiyorsanız, Paragon HFS+ daha kısıtlı işlem kabiliyetine sahip olsa da size 10 günlük bir deneme süresi sunuyor. Bu süre zarfında muhtemelen size lazım olan birçok işlemi tamamlamış olacaksınız. Sonrasında tercihen satın alıp hizmetten faydalanmak size kalmış.
Paragon HFS+Paragon HFS+ Windosw için Mac dosyalarını okuma asistanı  

4. HFSExplorer
HFSExplorer
Bahsettiğim sorunu gidermek için en pratik çözüm olan HFSExplorer, tamamen ücretsiz bir program. Diğer programlara göre daha az seçenek barındıran, basit ve sade bir yapıya sahip olan HFSExplorer, kuruş bile ödemeden Mac dosyalarına Windows üzerinden ulaşmanızı sağlıyor. Bu programı kullanabilmek için ihtiyaç duyacağınız tek şey Java Runtime Environment. Onu da yükledikten sonra kurulumda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. Bu program dosyaları sadece okumanızı sağlıyor ve bellekler üzerinde işlem gerçekleştirmenize yardımcı olamıyor. Ama amacınız zaten belleğin içindeki dosyaları Windows bilgisayarınıza aktarmaksa HFSExplorer sizin için yeterli olacaktır.
HFSExplorerHFSExplorer - Windows için Mac OS Dosya Yöneticisi 

Yukarıda ki programlara ait detaylı açıklamaları altta ki başlıklarda bulabilirsiniz.
* MacDrive
* Paragon HFS+
* HFSExplorer


Bizi Takip Edin...
Pinterest>>Facebook>>Twitter
 © by bilgicafem61
Aşağıda Yorum ve Sorularınızı Bırakın...Yorum Gönder Blogger

 
Top