BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


   Windows 8'in mavi ekranı bir eski işletim sistemlerine oranla olabildiğince sadeleşmiş ve sizi anlaşılması güç bir kelime yığınından arındırıyor. Bizim için en önemli metin olan hata bildirimi ise olması gerektiği gibi yerinde duruyor. İşte tam da bu bildiri, Windows 8'in tuhaf davranışını anlamanızı sağlayacak bilgiyi ihtiva ediyor. Hatta ve hatta mesajını kağıda, kaleme veya aklınıza yazmak burada çok önemli.

   Windows 8'in otomatik ayarları hatanın üstünü mü örtmeye çalışıyor bilinmez, ama siz ayarları değiştirmediğiniz vakit bilgisayarınız hızlı bir yeniden başlama işlemine girişmeye kalkacaktır. Bu sebepten ötürü siz etrafta kağıt kalem bulacağım diye evin altını üstüne getirirken hata bildiriminin artık ekranda olmadığını farkedeceksiniz. Peki, her daim mavi ekran hatası oluşacak diye Windows 8'in önünde kağıt kalemle bekleyen komandolar gibi mi yaşamalıyız? Tabii ki hayır!

   Windows 8, yeniden başlamış olsa da yaşanan mavi ekran sorununu belirten veri kaydedilmiş oluyor. Fakat standart olarak sunulan Windows 8 araçları bu sorunları tekrar görüntülemek konusunda marifetli sayılmazlar. Bu işlemi daha verimli kılacak bir araç kullanmak istiyorsanız BlueScreenView kullanabilirsiniz.

BlueScreenView
BlueScreenViewMavi Ekran Görüntüleme
   Bu programda dikkat etmeniz gereken şey "Bug Check String" isimli başlığın altında yazan bildirimler. Olur da programı açtığınızda karşınıza bir mavi ekran uyarısının kaydı bile çıkmıyorsa Windows 8, üstüne düşen kaydetme görevini yapmamış demektir.
   Windows 8'i türkçe kullananların zorlanmaması adına, yukarda 1 numaralı adım olarak işaretlediğim kısmı "Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sistem" olarak kabul etmeleri gerekiyor. Buradan 2'nci adıma geçmek için ekranın solunda yer alan "Gelişmiş Sistem Ayarları" kısmını tıklarsanız ufak bir pencere açılacaktır.
   Açılan pencerede 3'üncü aşamaya ulaşabilmeniz için "Başlangıç ve Kurtarma" seçeneği altındaki "Ayarlar" butonuna tıklamalısınız. Bundan sonra yeniden bir pencere açılacak ama endişe etmeyin, bu son!
   Bu penceredeki işlemleri sırasıyla ayarladığımızda güzel şeyler olacak, ama önce yapılması gerekenlerden bahsedeyim. 4'üncü aşamada gösterdiğim "Otomatik olarak yeniden başlatma" kısmını etkisiz hale getirmenizi öneriyorum. Hemen ardından 5 numarada "Otomatik bellek dökümü" seçili olmalı. Ardından "Tamam" butonuna tıklayın ve onaylayın.

   Böylece mavi ekran ile karşılaştığınızda Windows 8 yeniden başlama işlemini durduracak ve siz acelet etmek zorunda kalmadan hatanın sebebini not alabileceksiniz. Otomatik bellek dökümü sayesindeyse an itibariyle BlueScreenView, mavi ekranlardaki uyarı bildirilerini okuyabilecek.

   Hata bildirimini not aldığınıza göre sorunun yarısını çözmüş oluyorsunuz. Bundan sonra da yeni dünyalar keşfetmenize gerek kalmayacak. Ne var ki, mavi ekran sorununa neden olabilecek nedenler parmakla sayılabilecek kadar az değil. Bu sebepten genel anlamda her mavi ekran sorununu çözen bir uygulama da mevcut değil. Ama internet zengin bir dünya ve aradığınız şeyi bulmak için güvenilir bir arama motoru kullanarak ulaşmanız kolay. Konumuza dolaylı olarak girmiş "DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" adlı hata bildirimi Google arama motoruna girdiğimde oldukça tatmin eden sonuçlar çıkarıyor. Burada karşılaşacağınız rehberlerin adımlarını izlerseniz çözüm kısmının detaylarını belki çok anlamak zorunda da kalmadan işletim sisteminizin onarımını temiz bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar e-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top