BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


Alexa İçin En Önemli Kavram, Ziyaretçi Bağımlılığı

Evet, alexa için en temel özellik ziyaretçi bağımlılığı diyebiliriz. Haber siteleri çok fazla hit aldığı için alexa sıralamasında üst sıralarda diye düşünecek olursanız bilin ki yanılıyorsunuz. Çünkü alexa seviyesinin yüksek olmasındaki temel sebep haber sitelerinin ziyaretçi bağımlılığına sahip olmasıdır.

Bir haber meraklısı beğendiği bir haber sitesine yeni gelişmeleri öğrenmek adına her gün de girebilir, haftada birkaç kez de.. Fakat önemli olan aynı ip ağı üzerinden siteyi düzenli ve tekrar tekrar ziyaret etmektir. Yani sitenizi takip eden düzenli bir ziyaretçiye sahipseniz doğal olarak alexa sıralamanız üst sıralara çıkacaktır.

Fakat haber sitelerinin günlük olarak ziyaretçisi olan yüzbinlerce kişi alexa adına aynı bilince sahip değil. Kimisi alexa konusunda hiçbirşey bilmiyorken, kimisi alexa konusunda bilgiye hakim olduğu halde alexa toolbar kullanmıyor. Fakat site üzerinde yer alan alexa widget bilinçsiz ziyaretçiden dahi verim almayı sağlıyor.

Peki Ama Haber Siteleri Başka Ne Yapıyor?

Haber sitelerinin özel kelimelere girerek hit alma gibi bir derdi olmadığı için sürekli prestij üzerine çalışmalar yapıyorlar. Bunu sağlayan etkenlerden birisi de alexa sıralaması. Bu yüzden alexa sıralamasını yüseltmek adına ziyaretçileri sitesine bağımlı kılmaya çalışıyor.

Ziyaretçiyi bağımlı kılmak için de “Resim Galerisi” etkenini kullanıyor. Bunu hem bilinçli ziyaretçiye yönelik yapıyor, hemde cinsellik faktörünü kullanabiliyor. Elbette ki adult siteler gibi materyallere ulaşmak gibi bir durum yok, fakat manken ve oyunculara yönelik özel galeriler ile ziyaretçiyi sitesinde uzun süre tutabiliyor. Ziyaretçinin sitede uzun süre kalması da bir nevi ziyaretçi bağımlılığı anlamına geliyor.

Bir diğeri ise günlük haberleri ve web geliştiricilerine yönelik program haberlerine dair bilgileri; görseller ile destekleyerek 10 parçaya ayırıyor ve bunu size görsel galeri olarak sunuyor.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Sitenize çektiğiniz ziyaretçiler mutlaka ki büyük haber siteleri kadar fazla olmayacaktır. Fakat sitenizin trustrank değerini artırmak ve daha kaliteli bir siteye sahip olmak istiyorsanız, ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği zamanları yükseltmeye çalışmalısınız. Sitenizde fazladan geçirilmiş birkaç saniye dahi sizin için artı bir puan anlamına geliyor.

Yazılarınızı görsellerle destekleyebilir ve yazılarınıza görsel galeri seçeneği ile daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Unutmayın, bu index sayınızda da düzenli bir artışa sebep olacaktır.

Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar e-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top