BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


    Android telefon ve tablet kullanıcılarının günlük yaşantılarında şüphesiz en çok duyduğu seslerden bir tanesi de bildirim sesidir. Oyunlar, sosyal medya uygulamaları, iş için kullanılan uygulamalar derken cihazımızda biriken bir çok uygulamadan gelen bildirimlerin çıkardığı sesten sıkıldıysanız fakat nasıl değiştirileceğini bilmiyorsanız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

    Aslında çok basit bir işlem olmasına rağmen pek çok kullanıcı sırf bilmediği yada kurcalamadığı için bildirim sesini değiştirmez yada üşenir. Bu nedenle aylarca hatta yıllarca aynı bildirim sesini duymak zorunda kalır. Kimi kullanıcı için hiç bir önemi olmayan sesler, kimi kullanıcılar için ise büyük önem taşıyabiliyor. Android işletim sistemi üzerinde bildirim sesi değiştirmek istediğinizde bu işlem için ekstra bir uygulama kullanmıyorsanız sadece standart bildirim sesleri arasından bir tanesini seçebiliyorsunuz. Fakat farklı uygulamalar ile kendi istediğiniz sesleri de bildirim sesi olarak belirleyebilirsiniz. İlk olarak standart bildirim sesi değiştirme işlemini görsel ile anlattıktan sonra, hangi uygulamalar ile bildirim seslerini istediğiniz şarkı veya tonlar olarak ayarlayabileceğinizi de anlatacağım.
Android Bildirim Sesi Nasıl Değiştirilir?
   Yukarıdaki görselde bildirim sesi değiştirmek için gerekli adımlar sırayla gözüküyor. İlk olarak menüden telefonunuzun ayarlar kısmına gelerek buradan ''Ses ve Bildirim'' bölümüne girmelisiniz. Hemen ardından en altta bulunan ''Varsayılan bildirim sesi'' bölümüne giriş yaparak seçebileceğiniz alternatif zil seslerini hem dinleyebilir hem de bildirim sesinizi değiştirebilirsiniz. Yaklaşık 15 - 30 saniye arasında bir sürenizi alacak olan işlem gördüğünüz üzere oldukça basit ve kolayca yapılıyor.

   Yukarıdaki görselleri Android 5.0.1 Lollipop işletim sistemi bulunan Nexus 4'den aldım. Fakat önceki Android sürümlerinde de tamamen aynı şekilde bildirim sesi değiştirme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kendi İstediğiniz Sesleri Bildirim Olarak Ayarlama

Standart bildirim sesinizi alternatifleri ile değiştirmek oldukça basit ve pratik bir işlem fakat istediğiniz bir medya dosyasını bildirim sesi yapmak için ekstra uygulamalar kullanmanız gerekiyor ve her bir uygulama ile farklı yöntemler kullanarak bildirim sesini değiştirebilirsiniz.

Android cihazlarınızın bildirim sesini değiştirmek için kullanabileceğiniz uygulamalar aşağıdadır:

Ringtone Maker
Zedge
ES File Explorer

   Yukarıdaki listedeki 3 uygulamanın hepsi farklı özelliklere ve fonksiyonlara sahip. Ringtone Maker uygulaması beğendiğiniz şarkıların istediğiniz bölümlerini keserek zil sesi ve bildirim sesi olarak ayarlamanızı sağlıyor. Böylelikle en sevdiğiniz şarkıları keserek kendi bildirim sesinizi oluşturabilir ve telefonlarınızı daha mutlu kullanabilirsiniz.

   Zedge uygulaması zil sesi, bildirim sesi ve duvar kağıdı alanındaki en popüler uygulama. Kullanıcılarına birbirinden güzel bildirim sesi sunan uygulamayı kullanarak diğer kullanıcılar tarafından en çok sevilen ve kullanılan bildirim seslerini dinleyerek kullanmanızı sağlıyor. Uygulama üzerinde beğendiğiniz sesleri cihazınıza indirebilir yada direkt bildirim sesi olarak ayarlayabiliyorsunuz.

   ES File Explorer ise bir dosya yöneticisi. İstediğiniz bildirim sesleri cihazınızda bulunuyorsa kullanabileceğiniz bir uygulama. Uygulamayı cihazınıza indirip yükledikten sonra ses dosyalarını standart bildirim sesi olarak belirleyebiliyorsunuz. Fakat seçtiğiniz sesleri size dinletmiyor. Bu yöntemi kullanıyorsanız bildiğiniz şarkıları seçeceğiniz için dinletmemesi çok da problem olmuyor. Ne seçeceğinizi bilmiyorsanız bir önceki uygulama olan Zedge sizin için daha yararlı olacaktır. Yukarıdaki 3 uygulamanın da Android versiyonlarını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak indirebilirsiniz.
Ringtone Maker
Ringtone MakerAndroid için Zil Sesi Yapma Uygulaması
Zedge
ZedgeAndroid İçin Ücretsiz Duvar Kağıdı ve Zil Sesi Uygulaması
ES File Explorer
ES File ExplorerAndroid için Dosya Yönetimi Uygulaması


Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar e-posta Adresinize Gelsin

Yorum Gönder Blogger

 
Top