BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

   Port 139 nedir neler yapar ?

   Port 139; Netbios-ssn servisi için Netbios-session oluşturma ve iletme işlemlerini gerçekleştirir. Netbios ise OSI referans modelinde Session ve Transport katmanlarında çalışan bir API’dir. Netbios networkte bulunan iki cihaz arasında bir oturum başlatmak, bir oturumu sonlandırmak, verilerin doğru cihaza ulaşmasını kontrol etmek ve bilgisayar adlarının network te çözümlenmesini sağlamakla görevlidir. Tüm bu işlemler port 139 baz alınarak yapılmaktadır.

   Örneğin bir networkte dosya paylaşımı ve dosyaya erişim kontrolleri Netbios-ssn tarafından gerçekleştirilir. Hal böyle olunca, bir çok virüs ve exploit temel olarak Netbios-ssn (Port 139)’i hedef alır.

   Saldırı mantığı:

   Yerel ağda bulunan bir saldırgan, hedef bilgisayarda bulunan Windows kullanıcı kimliklerini (SID) bulabilir, hedef bilgisayarın Windows kullanıcı kimliğinden kullanıcı adını bulabilir, hedef bilgisayarda oturum oluşturabilir ve hedef sistemdeki parola korumalı dizinlere bruteforce (deneme-yanılma) saldırı düzenleyerek şifre kırabilir.

   Ön bilgi:

   SID: Bir kullanıcı, bilgisayar yada security group oluşturulduğunda atanan eşsiz değere SID(Security identifier) denir.

  RID: SID güvenliğinin bir parçası olarak account ve group’ların domain içersinde eşsiz olmasını sağlar.

  Örneğin;

DOMAINNAME\ADMINISTRATOR

S-1-5-21-917267712-1342860078-1792151419-500 (=0x1F4)

DOMAINNAME\GUEST

S-1-5-21-917267712-1342860078-1792151419-501 (=0x1F5)

Her bir kullanıcı için bir SID ve RID kaydı mevcuttur. Yukarıdaki örnekte Administrator ve Guest için örnek SID ve RID kayıtları bulunmaktadır. Microsoft’un SID ve RID mantığını inceleyecek olursak, S-1-5 standart önektir. 21-917267712-1342860078-1792151419, Domain ve ya local grouplar için benzersiz bir kimlik(ID)tir. Son kısımda bulunan 500 ve 501 ID leri ise kullanıcı hesabını tanımlayan benzersiz numaralardır.

   Gereli programlar:

Nmap (Zenmap)

User2sid

NAT (NetBIOS Auditing Tool)

   Nmap (Zenmap) Kullanımı

   Zenmap yardımcı aracını çalıştırıp Target kısmına hedef bilgisayarın ip adresini yazın. Profile kısmından Intense Scan’i seçin. Ardından Scan diyerek hedef bilgisayar üzerinde bir tarama gerçekleştirip, Port 139’un açık olup olmadığını kontrol edelim.
   Tarama sonucu Resimdeki gibi olmalıdır. Port 139/tcp portunun open (açık) olduğunu görmemiz gerekir. Ayrıca Zenmap’in Ports / Hosts menüsünü açarak da port durumunu kontrol edebilirsiniz.
   Ports / Hosts menüsünde Port 139’un sol tarafında yeşil işaret ve State kısmında open olması gerekmektedir. Eğer kırmızı ve State kısmı Filtred ise, hedef bilgisayarda bir güvenlik duvarı yazılımı olduğunu ve port 139’u filtrelemiş olduğunu anlayabilirsiniz.

   Saldırı:

   USER2SID ve NAT programlarını indirip, C diskinize ayrı ayrı klasör şeklinde atın. Ardından Başlat\Çalıştır’a CMD yazıp komut ekranını açın. Cd\ komutu ile C:\> ekranına geçin. Daha sonra cd USER2SID komutu ile C diskte bulunan USER2SID klasörüne giriş yapıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra hedef bilgisayarda boş bir Netbios Session(Oturum)’ı aşağıdaki komutlarla oluşturuyoruz.

   Üsteki resimde ki gibi Net use \\192.168.2.50 \ipc$ “” /u:”” komutu ile hedef bilgisayarda boş bir session oluşturuyoruz. Ardından Başlat\Çalıştır’a \\192.168.2.50 ip adresini yazıp gitmeyi deniyoruz.

   192.168.2.50 ip adresine gitmeye çalıştığımızda Resim-04’teki gibi bir kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bundan sonraki aşamamız ise bu bilgisayarın SID-RID ID’lerini ele geçirmek olacaktır. Bunun için komut ekranımıza geri dönüyoruz.
   Üste ki resimde ki gibi user2sid \\192.168.2.50 guest komutu ile, hedef bilgisayarın guest kullanıcısına ait SID-RID bilgilerini aldık. Guest kullanıcısı yerine bir başka kullanıcının da SID-RID bilgilerini alabiliriz.
   192.168.2.50 kullanıcısı için SID-RID bilgileri üste ki resimde görüldüğü gibidir.
   Daha sonra komut ekranına geri dönüyoruz. CD\ komutu ile C:\> ekranına geliyoruz. Cd NAT komutu ile C diskte bulunan NAT klasörüne geçiş yapıyoruz. Nat –u isim.txt –p sifre.txt 192.168.2.50 komutuyla nat’ı çalıştırıyoruz. –u kullanıcı isimlerinin bulunduğu text dosyasını belirtir. –p komutu denenecek sifrelerin bulunduğu text dosyasını belirtir. Son kısımda ise denemelerin yapılacağı hedef ip adresini belirtiyoruz.
   Şifre çözüldüğünde Resim-08’deki gibi bir ekran ile karşılaşacağız. Alt kısımda CONNECTED: kısmı şifrenin çözüldüğü belirtir. Username: ‘eyup’ Password: ‘aaaa’ ise hedef bilgisayara eyup kullanıcı adı ve aaaa şifresi ile giriş yapılabileceğini belirtir.

   NOT : Bu konu Windows XP işletim sistemi üzerinde yaptım ve Windows 7 üzerinden aynı işlemi yapmak sonuç verip vermediğimi test etmedim.İlerleyen zamanda onu da görecez.

   Güvenlik:

   Bu tarz saldırılara maruz kalmamak için Başlat\Çalıştır’a firewall.cpl yazıp, Tamam’ı tıklayın. Güvenlik duvarının açık olduğuna dikkat edin. Daha sonra Özel Durumlar sekmesini tıklayın. Program ve Hizmetler kısmından Dosya ve yazıcı paylaşımı’nı seçip Düzenle’yi tıklayın.


Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar e-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top