BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


   Android geliştiricilerin uygulama gelişim süreçlerine katkıda bulunacak ve onlara uygulamalarını daha iyi analiz etme şansı tanıyacak olan bu araçlar, kullanıma sunuldu. Year Class, Network Connection Class ve Fresco isimli 3 adet açık kaynak kodlu aracı yayınlayan Facebook'un bu yeni araçlarını kısaca tanıtmakta fayda var.

1) Year Class:

Geliştiricilerin uygulama geliştirirken kullanıcıların hangi tür cihaz kullandıklarını tespit etmesini sağlayan bu araç, böylelikle geliştiricilerin gerekli optimize ve düzenlemeleri yapmasını sağlıyor. Örneğin eski model fakat popüler olan bir Android akıllı telefonun çok fazla kullanıcıda bulunduğunu düşünürsek, eğer geliştirici uygulamasının bu cihazı kullanan çok fazla kullanıcı tarafından indirildiğini ve uygulamasındaki bazı özelliklerin bu cihazda problem çıkarabileceğini biliyorsa, hemen gerekli güncellemeleri gerçekleştirebilecek. Oldukça yararlı olabilecek bir araç olarak nitelendirmek doğru olacaktır.

2) Network Connection Class:

Year Class ile benzerlik gösteren fakat kullanılan cihaz yerine ağ bağlantılarının geliştiriciler tarafından görünmesini sağlayan bir açık kaynak kodlu araç. Bu yeni araç sayesinde geliştiriciler, uygulamalarını kullanan kullanıcıların bağlantı hızlarının ne olduğunu görebilecek. Yine ilk araç Year Class gibi, Network Connection Class sayesinde de geliştiriciler gerekli önlemleri alarak uygulamalarını düzenleme ve optimize etme yoluna başvurabilecekler.

3) Fresco: 

Bu araç ise Android uygulamaları için yeni bir resim kütüphanesi. Bu aracın geliştirilme sebebi ise bir anda çok fazla resim yüklemesi gereken uygulamaların bellek problemi yaşamasını engellemek. Uygulamaların akıllı bellek yönetimine kavuşmasını sağlayan bu araç, aynı zamanda yer kaplayan resimleri gösteriyor ve resimleri önbelleğe alabiliyor. Yine bu aracın da Android geliştiricileri tarafından sevilerek yararlı bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum.

Year Class, Network Connection Class ve Fresco araçlarını indirmek için  tıklayabilirsiniz.


Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar e-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top