BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


Google'ın bile ulaşamadığı, internetin en karanlık noktaları ve onlara ulaşmanın yolları, yazımızda!

   Neredeyse tüm internet kullanıcıları için Google veya Bing gibi arama motorları internete açılan kapı görevini görüyor. Arama yapıyor ve sonuçları tıklıyoruz. Genellikle de arama sonucunun ilk sayfasındaki sonuçlardan öteye gitmiyoruz. Kaldı ki bir şeyi didik didik arayan ve tüm linklere tıklayan biri dahi, internette olanın aslında sadece bir kısmına erişebiliyor. Çünkü inanılanın aksine Google internetin tümünü bilmiyor. İnternette bir şeyi arama motorlarından saklamak, görünüşe bakılırsa oldukça kolay.

Darknet

   Bildiğimiz internetten farklı olarak darknet, herkesin erişebildiği bir internet değil. Sadece kendi güvendiği kullanıcılara izin veren sistem, istenmeyen kişilere karşı bariyer oluşturuyor. Tabii bu durum illegal ve pornografik içeriğinde buralarda yaygınlaşmasına zemin hazırlıyor.

   Aslında darknet, diğer internet hizmetleriyle aynı mantıkla çalışıyor: e-mail, dosya paylaşım, web sayfaları gibi.

   İnternette son zamanlarda meydana gelen bazı gizli ağlar P2P yerine F2F (friend to friend) olarak adlandırılıyor. P2P'nin aksine F2F'de server yok ve kullanıcılar birbirleriyle konuşamıyorlar. Birbirlerini IP adresleriyle tanıyorlar. Tabii böyle olunca istenmeyen birinin ağa girip nelerin arada gidip geldiğini yakalaması imkansız hale geliyor.

Freenet


   F2F kurmak için en popüler yazılımlardan biri Freenet. Yazılım bildiğimiz internet altyapısını kullansa da birçok bakımdan klasik internetten ayrılıyor. Kişiler arasında tamamen kapalı iletişim sağlayabilen Freenet, bir e-mail sistemi ve bir foruma da sahip.


   Freenet'in geliştirilme amacı, kullanıcılarının anonim olduğu, tamamen özgür ve sansürden uzak bir ağ oluşturmak. Özellikle Çin gibi ülkelerde kullanıcılar devletten korkmadan özgürce bilgi ve veri alışverişi yapabiliyorlar. Hiçbir veri direk olarak iki kullanıcı arasında gidip gelmiyor. Bunun yerine, P2P ağlarına benzer şekilde, diğer Freenet kullanıcıları arasında dolaşarak hedefine ulaşıyor. Bu yüzden iki kullanıcı arasındaki iletişimi takip etmek aşırı derecede zor. Bu ağın herkese açık olan internetle bir bağlantısı olmadığı için, arama motorları da Freenet'den habersiz kalıyor.

Deep web ve fazlası
Deep web

   Darknet gibi arama motorlarından içeriğini ve kullanıcılarını saklayan diğer bir ağ ise deep web. Ama temelde darknet'ten oldukça farklı bir yapıya sahip. Bir kullanıcı, veritabanına erişmek istediğinde içerik dinamik olarak o sırada oluşturuluyor. Ancak bu şekilde erişilebilen veritabanı, tabii ki Bing, Google ve Yahoo gibi arama motorlarının pençesinden rahatlıkla kaçıyor. Deep web'in serveri bulunsa da, özellikle arama motoru robotlarını ayıkladığı için yine içeri sızılması mümkün olmuyor.

oaister.worldcat.org

   Michigan Üniversitesi tarafından başlatılan OAIster projesi, dünya çapında 400'den fazla kurumun veritabanını tarıyor: kütüphaneler, araştırma kuruluşları, dergiler ve çok daha fazlası. Özellikle bilim adamlarının ilgilendiği OAIster'ın 18 milyon civarı kayda erişimi var.

Deep web'e kolay erişim yolları

scirus.com

   Çok güçlü bir araştırma aracı: Bilimsel araştırma motoru Scirus yaklaşık 440 milyon kaydı arşivlemiş durumda - dergi yazılarından web sitelere kadar birçok şey buna dahil.

louvre.fr

   Bu müzenin sitesinin Deep Web olmadığı açık, ama "Collections" ve ardından "Database" i tıkladığımızda karşımıza Google'ın bulamayacağı altı adet veri tabanı çıkıyor.

Onion Routing

   Normal bir internet tarayıcısı darknet'e girmek için tasarlanmamıştır. Bunun için, Firefox tarayıcınıza Tor isimli eklentiyi yükleyebilirsiniz. Bu eklenti çok karmaşık bir anonimleştirme ve şifreleme teknolojisine sahip. Bu sistemi ayrıca darknet de kullanıyor.

   Darknet'te klasik URL'ler olmadığı için, web sitelerine şifreli harf ve numara kombinasyonlarıyla erişebiliyoruz. Sonunda ". Onion." olan bu adresler, ayrıca sürekli değişim içinde.Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top