BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


   The Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht, dün Manhattan’da görülen davada yedi ayrı suçtan yargılandı ve suçlu bulundu. Ömür boyu hapis cezasını çarptırılacağı düşünülen İpek Yolu’nun yaratıcısının alacağı ceza en az 30 yıldan yıldan başlayacak. 

The Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht, dün Manhattan’da görülen davada yedi ayrı suçtan yargılandı ve suçlu bulundu. Ömür boyu hapis cezasını çarptırılacağı düşünülen İpek Yolu’nun yaratıcısının alacağı ceza en az 30 yıldan başlayacak.

Silk Road’tan bahsetmek gerekirse bugüne kadar internette kurulan en büyük ve en karanlık illegal pazar yeri olarak anılıyor. Zamanla uyuşturucunun su gibi akıp gittiği bir yer haline gelen İpek Yolu, aktif olduğu süre içerisinde birçok kaçakçının rahatlıkla uyuşturucu ticareti yapabildiği bir yer haline gelmişti. Dread Pirate Roberts takma adıyla 2011 yılında yola çıkan Ulbricht, FBI ve DHS başta olmak üzere güçlü istihbarat ağları tarafından uzun zamandır takip ediliyordu.

   İpekYolu, Derin Web’in (Deep Web) illegal tarafından da faydalanmayı asla unutmadı. Derin Web, Google gibi arama motorlarının ulaşamadığı web sayfalarıdır. 1996'da yapılan akademik çalışmalarda, bu kategoriye giren sayfalar, herhangi bir yolla erişilebilecek bütün internet sayfalarının tam 30 katı civarındadır. Yakalanmasından kısa bir süre önce Ulbricht’in bu ağ üzerinden yaptığı satış ortalama 1,2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Ayrıca 18 milyon Bitcoin değerinde kazanç sağladığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

   İllegal pazarın adını koyan Ulbricht’in alacağı ceza bu sektöre darbe vurur mu tartışılır. Hala çalışır durumda olan onlarca illegal pazarın olduğunu düşünürsek bu biraz zor gibi görünüyor.


Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top