BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 

Güvenlik duvarı nedir?

   Güvenlik duvarı, korsanların ve bazı kötü amaçlı yazılım türlerinin bir ağ ya da Internet üzerinden bilgisayarınıza ulaşmasını önlemeye yardımcı olan yazılım veya donanımdır. Bunu yapmak için Internet'ten ya da ağdan gelen bilgileri kullanarak bilgisayarınıza girmesini engeller ya da izin verir.

   Güvenlik duvarı, virüsten koruma programı ya da kötü amaçlı yazılım önleme uygulamasıyla aynı şey değildir. Güvenlik duvarları solucanlara ve korsanlara, virüs önleme uygulamaları virüslere ve kötü amaçlı yazılım önleme uygulamaları kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlar. Bunların üçü de gereklidir. Windows 8 ile birlikte verilen virüs önleme ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı Windows Defender'ı ya da başka bir virüs önleme ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamasını kullanabilirsiniz.

   Bilgisayarınızda yalnızca bir güvenlik duvarı uygulaması olmalıdır (ağ yönlendiricinize yerleştirilmiş olabilecek güvenlik duvarına ek olarak). Bilgisayarınızda birden fazla güvenlik duvarı uygulamasının bulunması çakışmalara ve sorunlara neden olabilir.

Windows Güvenlik Duvarı Windows ile birlikte gelir ve varsayılan olarak açıktır.

Aşağıdaki resimde bir güvenlik duvarının nasıl çalıştığı gösterilmiştir:
Güvenlik duvarının Internet ve bilgisayarınız arasında nasıl bir engel oluşturduğunu gösteren çizim
Aşağıdaki varsayılan güvenlik duvarı ayarlarını kullanmanızı öneririz:
  • Tüm ağ türleri için (Özel, Ortak ya da Etki Alanı) güvenlik duvarı açıktır.
  • Tüm ağ konumları için güvenlik duvarı açıktır.
  • Güvenlik duvarı özellikle izin verdiklerinizin dışındaki tüm gelen bağlantıları engeller.

Windows Güvenlik Duvarını açma veya kapatma

 1. Ekranın sol alt tarafındayer alan Windows logosuna tıklayın.Windows Güvenlik Duvarı'nı açın, Ara'ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin ve Ara'yı tıklatın), arama kutusuna güvenlik duvarı ifadesini girin, Ayarlar'a ve sonra Windows Güvenlik Duvarı öğesine dokunun veya tıklatın.

 2. Sol bölmede Windows Güvenlik Duvarı'nı aç veya kapat öğesine dokunun veya tıklatın.  Yönetici izni gerekli Yönetici parolası girmeniz veya seçiminizi onaylamanız istenebilir.
Windows Güvenlik Duvarı'nın sol bölmesi
3. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Korumaya yardımcı olmak istediğiniz her ağ türü altında Windows Güvenlik Duvarını aç öğesine ve ardından Tamam seçeneğine dokunun veya tıklatın.
  • Korumayı durdurmak istediğiniz her ağ konumu altında Windows Güvenlik Duvarı'nı kapat (önerilmez) seçeneğine ve ardından Tamam öğesine dokunun veya tıklatın.

Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını anlama

   Her ağ türü için dört ayarı özelleştirebilirsiniz (Ortak, Özel veya Etki Alanı). Bu ayarları bulmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

   Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek Windows Güvenlik Duvarı'nı açın, Ara'ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin ve Ara'yı tıklatın), arama kutusuna güvenlik duvarı ifadesini girin, Ayarlar'a ve sonra Windows Güvenlik Duvarı öğesine dokunun veya tıklatın.

   Sol bölmede Windows Güvenlik Duvarı'nı aç veya kapat öğesine dokunun veya tıklatın.  Yönetici izni gerekli Yönetici parolası girmeniz veya seçiminizi onaylamanız istenebilir.

   Windows Güvenlik Duvarını aç. Bu ayar varsayılan olarak seçilidir. Windows Güvenlik Duvarı açık olduğunda, çoğu uygulamanın güvenlik duvarı üzerinden bilgi alması engellenir. Bir uygulamanın bilgi almasına izin vermek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek izin verilen uygulamalar listesine ekleyin. Örneğin, anlık mesajlaşma uygulamasını izin verilen programlar listesine ekleyinceye kadar anlık iletide fotoğraf alamayabilirsiniz.

   İzin verilen uygulamalar listesindekiler de dahil gelen tüm bağlantıları engelle. Bu ayar, bilgisayarınıza bağlanmaya yönelik tüm istenmeyen girişimleri engeller. Bilgisayarınız için en üst düzey korumaya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda (örneğin otel ya da havaalanındaki ortak ağa bağlandığınız durumlarda) bu ayarı kullanın. (Bir ağ için "Hayır, paylaşımı açma veya cihazlara bağlanma" ayarını seçtiğinizde engelleme otomatik olarak devreye girer. 

   Windows Güvenlik Duvarı yeni bir uygulamayı engellediğinde bana bildir. Bu onay kutusunu seçerseniz, Windows Güvenlik Duvarı yeni bir uygulamayı engellediğinde ve size o programın engelini kaldırma seçeneği sunduğunda sizi bilgilendirir.

   Windows Güvenlik Duvarı'nı kapatma (önerilmez). Bilgisayarınızda çalışan başka bir güvenlik duvarı uygulaması yoksa bu ayarı kullanmaktan kaçının.

Uygulamanın güvenlik duvarı üzerinden bilgi almasına izin verme

   Varsayılan olarak, bilgisayarınızı daha güvenli kılmak amacıyla birçok uygulama Windows Güvenlik Duvarı tarafından engellenir. Bazı uygulamaların düzgün şekilde çalışabilmesi için güvenlik duvarı üzerinden bilgi almasına izin vermeniz gerekebilir.

   Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek Windows Güvenlik Duvarı'nı açın, Ara'ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin ve Ara'yı tıklatın), arama kutusuna güvenlik duvarı ifadesini girin, Ayarlar'a ve sonra Windows Güvenlik Duvarı öğesine dokunun veya tıklatın.

   Sol bölmede, Uygulama veya özelliğe Windows Güvenlik Duvarı aracılığıyla izin ver öğesine dokunun veya tıklatın.
Windows Güvenlik Duvarı'nın sol bölmesi
   Ayarları değiştir'e dokunun veya tıklatın.  Yönetici izni gerekli Yönetici parolası girmeniz veya seçiminizi onaylamanız istenebilir.

   İzin vermek istediğiniz uygulamanın yanındaki onay kutusunu işaretleyin, iletişime izin vermek istediğiniz ağ türlerini seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.

Windows Güvenlik Duvarı'nda bağlantı noktası açma

   Windows Güvenlik Duvarı bir uygulamayı engeller ve o uygulamanın güvenlik duvarı üzerinden bilgi almasına izin vermek isterseniz, bunu genellikle önceki bölümde açıklanan izin verilen uygulamalar listesinde uygulamayı seçerek yapabilirsiniz.

   Ancak, uygulama listede yoksa bir bağlantı noktası açmanız gerekebilir (uygulamaların güvenlik duvarı üzerinden bilgi alması için bir yoldur). Örneğin çevrimiçi arkadaşlarınızla çok oyunculu bir oyun oynamak isterseniz, güvenlik duvarının oyun bilgilerinin bilgisayarınıza erişmesine izin vermesi amacıyla oyun için bir bağlantı noktası açmanız gerekebilir. Bağlantı noktası her zaman açık kalacağından artık gerek duymadığınız bağlantı noktalarını kapattığınızdan emin olun.

   Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekerek Windows Güvenlik Duvarı'nı açın, Ara'ya dokunun (fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin ve Ara'yı tıklatın), arama kutusuna güvenlik duvarı ifadesini girin, Ayarlar'a ve sonra Windows Güvenlik Duvarı öğesine dokunun veya tıklatın.

   Sol bölmede Gelişmiş ayarlar’a dokunun veya tıklatın.  Yönetici izni gerekli Yönetici parolası girmeniz veya seçiminizi onaylamanız istenebilir.

   Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Güvenlik Duvarı iletişim kutusunda sol bölmeden Gelen Kuralları'na ve ardından sağ bölmeden Yeni Kural'a dokunun veya tıklatın.

   Ekranınızdaki yönergeleri izleyin.Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top