BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


   Facebook Messenger, geniş kullanıcı tabanıyla dünyanın en popüler mesajlaşma servisleri arasında yer alıyor. Ancak Facebook’un ikinci büyük mesaj platformunun kullanıcılarına sunduğu imkanlar sadece sohbetle sınırlı kalmıyor.

   Platformun heybesinde kullanıcılarına keyifli vakit geçirtmek için çeşitli sürprizler bulunuyor. Sürpriz bahsi açılınca akıllara ilk olarak Messenger’ın geniş çıkartma katalogu gelse de, meraklı kullanıcılar ilginç bir özelliği daha gözler önüne sermeyi başardı.

   Messenger’daki bir sohbet ekranına “@fbchess play” yazıldığında ortaya bir satranç tahtası çıkıyor. Söz konusu tahta, sezgisel bir arayüze sahip değil. Oyuncuların gerekli komutları yazılı olarak vermesi gerekiyor. Dolayısıyla satranç bilginizi kağıda veya boş bir alana dökme konusunda pratik yapmanızda fayda var.

   Facebook Messenger satranç özelliğiyle kullanıcılarına keyifli vakit geçirmenin yanı sıra stratejik düşüncelerini geliştirme konusunda da yardımcı oluyor.

Oyunu Nasıl Oynarım diyorsanız;

   Oyunu başlatmak ise oldukça kolay. Messenger’da arkadaşınızla konuşma penceresine @fbchess play yazıp mesajı gönderdiğinizde satranç oyunu otomatik olarak başlıyor. Oynatmak istediğiniz piyonu seçerken Şah (King) için K’ye, Vezir (Queen) için Q’ya, Fil (Bishop) için B’ye At (Knight) için N’ye, Kale (Rook) için R’ye ve son olarak Piyon (Pawn) için P’ye basmanız gerekiyor. Yanına da ilerlemek istediğiniz bölgenin numarasını giriyorsunuz. Örneğin “@fbchess Pd4” diye mesaj girip gönderdiğinizde Piyon d4’e ilerliyor. Küçük ekranda rahat edemiyorsanız tüm konuşmayı görüntüleyerek daha büyük ekranda oynayabilirsiniz.

   Oyunu bitirmek için” @fbchess resign” demeniz yeterli. “@fbchess stats” ile istatistikleri görüntüleyebilir, “@fbchess play white” ya da “@fhcbess play black” yazarak da istediğiniz rengi seçebilirsiniz.Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top