BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


   Kablosuz ağınızdaki kişisel bilgiler ve dosyalar, ağ sinyalinizi alan başkaları tarafından görülebilir. Bu, kimlik hırsızlığına ve diğer kötü amaçlı davranışlara neden olabilir. Ağ güvenlik anahtarı veya parola kablosuz ağınızı bu tür yetkisiz erişimlerden korumanıza yardımcı olabilir.

   Ağ Kur'u açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna ağ yazın, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın, Yeni bağlantı veya ağ kurun'u tıklatın ve Yeni bir ağ kur'u tıklatın.

NOT:
Kablosuz güvenliği yöntemi olarak Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) kullanılmasını önermemekteyiz. Wi‑Fi Korumalı Erişim (WPA ve WPA2) daha güvenlidir. WPA veya WPA2'yi denediğinizde çalışmazsa, ağ bağdaştırıcınızı WPA veya WPA2 ile çalışan bir bağdaştırıcıya yükseltmenizi öneririz. Tüm ağ aygıtlarınız, bilgisayarlarınız, yönlendiricileriniz ve erişim noktalarınızın da WPA veya WPA2'yi desteklemesi gerekir.

Kablosuz ağlar için şifreleme yöntemleri

   Geçerli olarak üç tür kablosuz ağ şifrelemesi vardır: Wi‑Fi Korumalı Erişim (WPA ve WPA2), Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) ve 802.1x. İlk ikisi aşağıdaki bölümlerde daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. 802.1x genel olarak şirket ağlarında kullanılır ve burada kendisinden söz edilmeyecektir.

Wi‑Fi Korumalı Erişim (WPA ve WPA2)

   WPA ve WPA2 için kullanıcıların bağlanmak amacıyla güvenlik anahtarı sağlaması gerekir. Anahtar doğrulandıktan sonra bilgisayar veya aygıtla erişim noktası arasında gönderilen tüm veriler şifrelenir.

   İki tür WPA kimlik doğrulaması vardır: WPA ve WPA2. Kullanabiliyorsanız, daha güvenli olduğundan WPA2'yi kullanın. Neredeyse tüm yeni kablosuz bağdaştırıcıları WPA ve WPA2'yi desteklese de, eski olanlardan bazıları desteklemez. WPA-Kişisel ve WPA2-Kişisel'de her kullanıcıya aynı parola verilir. Ev ağları için bu mod önerilir. WPA-Kuruluş ve WPA2-Kuruluş, her kullanıcıya farklı anahtarlar dağıtan 802.1x kimlik doğrulama sunucusuyla kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu mod öncelikli olarak iş yeri ağlarında kullanılır.

Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP)

   WEP eski aygıtları desteklemek için kullanılmaya devam edilen, ancak artık önerilmeyen eski bir ağ güvenliği yöntemidir. WEP'yi etkinleştirdiğinizde bir ağ güvenlik anahtarı ayarlarsınız. Bu anahtar, ağınızdaki bilgisayarların birbirlerine gönderdiği bilgileri şifreler. Ancak, WEP güvenliğini kırmak görece daha kolaydır.

   İki tür WEP vardır: açık sistem kimlik doğrulaması ve paylaşılan anahtar kimlik doğrulaması. Bunları her ikisi de çok güvenli olmasa da, paylaşılan anahtar kimlik doğrulaması aralarında daha az güvenli olandır. Kablosuz bilgisayarların ve kablosuz erişim noktalarının çoğu için paylaşılan anahtar kimlik doğrulaması statik WEP şifreleme anahtarıyla (ağınızı güvenli tutmak için kullandığınız anahtar) aynıdır. Başarılı bir paylaşılan anahtar kimlik doğrulamasının iletilerini yakalayan kötü niyetli kullanıcı, paylaşılan anahtar kimlik doğrulaması anahtarını saptamak amacıyla analiz araçlarını kullanabilir ve statik WEP şifrelemesi anahtarını saptayabilir. WEP şifrelemesi anahtarı saptandıktan sonra kötü niyetli kullanıcının artık ağınıza tam erişimi vardır. Bu nedenle, bu Windows sürümü WEP paylaşılan anahtar kimlik doğrulaması kullanılarak otomatik ağ kurulumunu desteklemez.

   Bu uyarılara karşın yine de WEP paylaşılan anahtar kimlik doğrulamasını kullanmak isterseniz şu adımları uygulayın:

WEP paylaşılan anahtar kimlik doğrulaması kullanarak el ile ağ profili oluşturmak için
  • Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna yazın ve Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatın.
  • Yeni bağlantı veya ağ kurun'u tıklatın.
  • Kablosuz ağa el ile bağlan'ı ve İleri'yi tıklatın.
  • Eklemek istediğiniz kablosuz ağın bilgilerini girin sayfasında, Güvenlik türü altında WEP'yi seçin.
  • Sayfanın kalanını tamamlayıp İleri'yi tıklatın.
  • Bağlantı ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  • Güvenlik sekmesini ve Güvenlik türü altında Paylaşılan'ı tıklatın.
  • Tamam'ı ve Kapat'ı tıklatın.
Yukarıda ki anladım Windows 7 işletim sistemine sahip kullanıcılar için geçerlidir.Diğer işletim sistemlerinde yöntemler ve sıralamalar farklılık gösterebilir...
Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top