BAYRAĞIM


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.Dalgalandığın yerde ne korku ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar!

Yurda, ay-yıldızının ışığı yeter.Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düşürdüğü gün

Gölgene sığındık.Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı...

Yüksek yerlerde açan çiçeğim;

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.


Tarihim, şerefim, şiirim, herşeyim;

Yer yüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen

Söyle seni oraya dikeyim!

 


   Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10’a geçiş yaptıysanız, Windows 7 ve Windows 8/8.1’deki kullanım alışkanlarınızı devam ettirebilmek adına bir dizi ayar yapmanız gerekiyor. Yepyeni işletim sisteminizi kullanmaya başlamadan önce bu 5 ayarı yapmanız gerekmektedir.

   Microsoft’un şimdiye kadarki en iyi Windows olarak tanıttığı Windows 10, sadece görsel olarak değişikliğe uğramadı; aynı zamanda yeni fonksiyonlarla donatılmış olarak karşımıza çıkarıldı. Bu noktada eski Windows bir kullanıcısı iseniz yeni Windows’ta bazı yeni ayarlamaların yapıldığını fark etmişsinizdir.

   Windows 10 işletim sistemine geçiş yapmış iseniz hem bilgisayarınızın performansı hemde işletim sisteminizin sizin istediğiniz hıza ulaşması için yapacak olduğunuz bu ayarlar işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

   Windows 10 işletim sistemi eski bilgisayarlarda kullanıldığında en çok sorun olan grafik görsel ve hız sorunudur.

Windows 10 - Microsoft'un Yüksek Performanslı Ve Güvenli İşletim Sistemi

1- Cortana'yı Açın (Kapatın):

   Her ne kadar ülkemizde şu anda aktif olmasa da sanal asistan Cortana, Windows 10’la birlikte gelen en mühim yenilikler arasında. Günlük hayatımızda sık kullandığımız uygulamalarda, hatta oyun oynarken bile karşımıza çıkan insanımsı akıllı asistanımız varsayılan olarak açık gelmiyor. Cortana’nın sesini duyabilmeniz için yeni Başlat Menüsünün yanında bulunan arama simgesine ardından soldaki çarka tıklamanız gerekiyor. Bu noktada ilk sırada karşınıza Cortana çıkacaktır. Tek dokunuşla Cortana’yı açıp kapatabiliyorsunuz.“Cortana’yı şimdiden duymak istiyorum.” derseniz bölgenizi Amerika, dilinizi de İngilizce olarak ayarlamanız gerekiyor.

2- Varsayılan Dosya Uzantılarını Ayarlayın:
   Bilgisayarınızı Windows 10’a yükselttiğinizde hangi dosyaların hangi uygulamalarla açılması gerektiğini kontrol etmenizi sağlayan varsayılan dosya uzantıları sihirli bir şekilde kaybolduysa yapacağınız şey çok basit. Dosyaya sağ tıklayıp Birlikte Aç – Başka Bir Uygulama Seç yolunu izlemek ve sonrasında kesinlikle “… dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullanan” kutucuğunu işaretlemek.

3- Güncellemeleri Otomatiğe Bağlamayın!
   Güncellemeler, Windows’un olmazsa olmazıdır. Her ne kadar güvenliğimizi sağlamak adına tasarlanmış bir sistem olsa da çoğu zaman işimizin ortasında veya oyunumuzun tam heyecanlı yerinde çıkıp tadımızı kaçırırlar. Güncellemeler olur olmadık zamanlarda çıktıklarından işinizin yarım kalmaması için Gelişmiş Windows Güncelleme seçeneklerinden güncellemelerin otomatik olarak değil zamanlama bildirimi yapılacak şekilde ayarlamanızı öneririz.

4- Akıllı WiFi'ı Kapatın:
   Windows 10’un çıkışına yakın duyduğumuz kablosuz ağımızın isteğimiz dışında başkalarıyla paylaşılması meselesinin doğru olduğunu final sürümünde gördük. Eğer WiFi Ayarları Seçeneklerinden "Seçtiğim ağları şununla paylaş"ın altındaki kutucukların işaretini kaldırmazsanız WiFi bilgilerinizi kişilerinize vermiş oluyorsunuz.

5- Bildirimlerinizi Ayarlayın:
   OS X ile Windows 8’in bildirim sistemini bir arada sunan Windows 10’da gerek modern uygulamalarınıza, gerekse de bilgisayarınızın güvenlik ve diğer sorunlarına ilişkin tabiri yerinde ise durmadan bildirim alacaksanız. Sistem tepsisinde beliren bildirimlerin nasıl gözükeceği sizin için önemliyse, Ayarlar – Sistem – Bildirimler ve Eylemler yolunu izleyerek özelleştirebilirsiniz.
Blogumuza Abone Olun
Yeni Yazılar E-posta Adresinize Gelsin
Not: Gelen Maili Aktif Etmeyi Unutmayınız!

Yorum Gönder Blogger

 
Top